Продрум Димов се срещна с ученици от българското училище в Лондон
В БУ „Иван Станчов” към Посолството на България в Лондон се състоя среща на учениците от 7 и 8 клас и техните преподаватели – Здравка Момчева и Снежина Мечева с писателя Продрум Димов. На тази среща присъстваха и посланикът на България във Великобритания – г-н Марин Райков, както и г-н Ивайло Мойсов – културен аташе в посолството, отговарящ и за българските съботно-неделни училища.
За нас Денят на Будителите не трябва да е само на 1-ви ноември. Затова посвещаваме редица мероприятия, с които продължаваме да говорим за хора будни и заслужили с принос в българската ни история.
Такава беше и тази среща с писателя Продрум Димов, който ни запозна с личността на един изключителен българин, за когото за съжаление малко знаем и малко се говори, съратник и най-близък приятел на Христо Ботев.
Става дума за Димитър Горов – роден в гр. Пещера, емигрира в Румъния на 26 години и с трудолюбието си преуспява като основава фабрика за свещи и сапун. Превръща се в меценат на българските революционери в Браила и Гюргево и става най-близък приятел на Ботев, Стамболов, Каравелов и др. Цялото си богатство той инвестира за подкрепа на революционна дейност за Освобождението. Финансира четите на Хаджи Димитър и Стефан Караджа. Финансира също единствената стихосбирка на Ботев и Стамболов, както и вестниците на двамата, издавани във Влашко. Спонсорира Васил Левски и революционните комитети (съпругата му е сестра на Ангел Кънчев - основният съратник на Левски). Горов подсигурява със средства четата на Христо Ботев и с жена си, нейната сестра и по-малкия си брат Атанас се качват на кораба „Радецки”, за да изпроводят бунтовниците до Козлодуй. Атанас Горов, тогава на 20 години, потегля с четата и загива в боя при Милин камък.
От 30 писма на Ботев, написани преди да се качи на кораба, 6 са до Димитър Горов. На раздяла войводата предава именно на него най-ценните си вещи: писма, телеграми, личния си дневник. Сред тях е и прощалното писмо до съпругата на Ботев – Венета. От първите думи в него и до днес изтръпваме, когато четем: ”Мила ми Венето, Димитре и Иванке!...Ако умра, то знай, че после Отечеството си съм обичал най-много тебе…”.
Горов изпраща телеграмата до европейските вестници, с която съобщава за подвига на четата - арестуват го за противодържавна дейност. Захари Стоянов публикува писмо, в което Ботев нарича приятелството си с Горов „вечно”.
Определят Димитър Горов като Банкерът на българските хъшове. Влага 3 милиона от спечелените си пари за подкрепа на революционното дело (за сравнение – братята Евлоги и Христо Георгиеви са дали 6 милиона за закупуване на земята и за построяването на сградата на Софийския университет, но не влагат и лев в революционното движение, отказват да финансират стихосбирката на Ботев).
През Руско-турската война Горов разпродава богатството си и тръгва с войските да освобождава България. Доживява свободна България, но умира в мизерия през 1881 г., на 41 години от туберкулоза (болестта на бедните).
На негово име е кръстена малка уличка в София – най-късата…
Благодарни сме на писателя Продрум Димов, който сподели с нас тази за съжаление дълбоко закътана история за един славен българин. Г-н Димов подари на училището ни своята книга „Беззалезни изгреви”, в която основният очерк е посветен именно на живота и делото на Димитър Горов. Писателят остави екземпляри от други свои творби за спомен в училищната ни библиотека.
Благодарихме за споделеното, за горещото желание да се възкресява паметта на заслужилите за Свободата ни, и изпратихме г-н Димов с цветя. Подарихме му за спомен няколко издания на нашите колеги от училището - д-р Валентина Александрова и Здравка Момчева, посветени на образованието ни по литература и история. Г-жа Момчева му подари и една от стихосбирките си. Сред подаръците бяха и материали, свързани с делото на Асоциацията на българските училища (АБУЧ), за да знае и г-н Димов, че Будителството е дело и на нас, съвременните.
Щастливи сме, че в един час по родолюбие възкресихме Памет Българска и се надяваме с този кратък отзив да споделим свиден факт с колегите ни по света.
Топ новини

От 21 декември Агенцията по заетостта започва да приема заявления за предоставяне...

Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ) преведе близо 10 млн. лв. (9 946 713 ...

Овен: Работата в екип ще ви донесе чудесни резултати. Това означава, че тр...
ТМ+

Овен: Работата в екип ще ви донесе чудесни резултати. Това означава, че тр...

Да опитат да ви подведат, че договорът ви с телекомуникационната компания изтича...

Задълженията на Белово доближават до размера на бюджета на община. Това съобщи в ...

Овен - Не ограничавайте инициативата си. Ако ви е необходимо да привлечете...
Коментари