Проектът, който е публикуван за обществено обсъждане, ще подкрепи научните изследвания с участие на университетски учени и екипи от изследователи, които да се приложат в образователната система
Сред основните цели на Програмата е да се провеждат задълбочени научни изследвания по теми, свързани с приоритетите в системата на предучилищното и училищното образование и подобряване на ефикасността в образованието.
Системни интердисциплинарни изследвания ще идентифицират най-добрите практики за прилагане на нововъзникващи технологии в учебния процес и тяхното използване в основни области на образователната практика (като преподаване, учебно съдържание и оценка, организация на работа и училищно лидерство).
Програмата предвижда също изработване на нов педагогически дизайн за персонализирано обучение, съобразно силните страни и потенциала на учениците. Чрез нея ще се разработват проекти за промяна в образователното съдържание – стандарти и учебни програми. Научно-изследователски анализ ще очертае основните тенденции по отношение на развитието на българското предучилищно и училищно образование.
Мерките по програмата са с общ бюджет до 6 000 000 лв. и ще се изпълняват до края на 2030 г. на етапи от по 12 месеца.
Дейностите ще се координират от Центъра за оценяване в предучилищното и училищното образование към МОН (ЦОПУО) в партньорство с университетски преподаватели и учени.