Представителите на ОДБХ Пазарджик запознаха присъстващите с актуалната епизоотична обстановка в страната и в област Пазарджик.
Заседание на Областната епизоотична комисия се проведе в Областна администрация Пазарджик. То бе свикано от областния управител във връзка с влошената обстановка в Гърция и Румъния по отношение на заболяването чума по дребните преживни животни, с цел да бъдат набелязани мерки за недопускане на проникване на заболяването на територията на Р България.
Заседанието беше ръководено от заместник областния управител Осман Мурадов, участваха представители на ОДБХ, РДГ, Областна дирекция „Земеделие“, РИОСВ, ОДМВР и РЗИ Пазарджик.
Представителите на ОДБХ Пазарджик запознаха присъстващите с актуалната епизоотична обстановка в страната и в област Пазарджик. Към момента няма случаи на заболяването чума по дребните преживни животни, но огнищата в Гърция се разпростират на 10 км от границата с България. Заболяването се разпространява чрез пряк контакт или инвентар. Чумата по дребните преживни животни засяга както домашните – овце и кози, така и някои видове диви преживни животни. Заболяването не е опасно за хората, но води до тежки икономически загуби. По данни на ОДБХ Пазарджик общият брой на дребните преживни животни на територията на областта е около 45 000, едрите наброяват около 22 000.
На заседанието членовете на Областната епизоотична комисия обсъдиха и приеха мерки за неразпространението на заболяването „Чума по дребните преживни животни“ на територията на област Пазарджик, които ще бъдат разпоредени на общините и институциите със заповед на областния управител на Пазарджик.
Забранява се провеждането на пазари, изложби или други събирания на овце и кози и се въвеждат ограничения за тяхното придвижване с някои изключения. Регламентирани са и случаите, при които се взимат проби от животните.
Предвиждането на дребни преживни животни (овце и кози) на територията на страната за клане да се осъществява само след извършен клиничен преглед, за който се съставя Контролен лист-образец ЗХОЖ-168 и копие от същия придружава ветеринарномедицинското свидетелство (ВМС);
Незабавно свикване на общинските епизоотични комисии за въвеждане на приетите мерки.
Всички ветеринари практикуващи на територията на ОДБХ Пазарджик да уведомят собствениците на животновъдни обекти, отглеждащи дребни преживни животни за признаците на заболяването.
Да се извършва щателна дезинфекция на всички влизащи и излизащи транспортни средства с дезинфектант активен срещу вируса на чума по дребните преживни животни.