Една от най-образованите жени на своето време
Православната църква почита днес Света Екатерина – една от най-образованите жени на своето време. Според народната традиция, в Пловдивско и в Родопите се вярва, че светицата предпазва децата от тежки болести, а на празника й жените не работят и не пипат остри предмети.
Имен ден у нас празнуват над 45 хиляди жени, носещи името Екатерина, Катя, Катерина.
В традиционната българска народна култура денят на св. Екатерина (познат като „света Катерина“, 24 ноември) се почита най-вече в Южна България. В Пловдивския край се вярва, че тя предпазва децата от болести, най-вече от шарка.
В този регион майките, които имат малки деца, рано сутрин омесват погача и малко кравайче, което намазват с мед. Погачата се раздава за здраве из махалата, а кравайчето се окача на вратата или се хвърля на покрива „за Баба Шарка“.
В Родопската област (Средни Родопи) светицата се почита против тежки болести и висока температура. Жените не работят и не пипат остри предмети, защото се вярва, че ако се порежат, раната няма да зарасне.
В Странджанския край, Източна Тракия и сред преселниците от Беломорието на деня на св. Катерина се празнувал против мишки (т. нар. Миши празници). Там жените също не работят, не пипат остри и режещи предмети, замазват огнището с кал и раздават със затворени очи варени зърна (боб, царевица и др.), за да „замажат и затворят очите“ на мишките, информира БНТ.