Храненето може да окаже ефект върху здравословното ни състояние
Времето, в което вечеряме, е важно за здравословното ни състояние. То може да има значителен ефект върху храносмилането, качеството на съня, управлението на теглото и общото здравословно състояние.
Човешкото тяло има вътрешен биологичен часовник – циркаден ритъм, който регулира различни физиологични процеси в зависимост от времето на деня. Един от тези процеси е храносмилането. Изследвания показват, че метаболизмът и храносмилателната система са по-активни през деня, когато организмът е буден и активен, и се забавят през нощта, когато тялото се подготвя за сън.
Храненето в късните часове може да доведе до неефективно храносмилане, тъй като храносмилателната система не работи толкова ефективно след залез слънце. Това може да предизвика неприятни усещания като киселини, подуване на корема и дори нарушен сън. За да се избегнат тези проблеми, се препоръчва да се вечеря по-рано, когато тялото е все още активно и способно да обработи храната по-ефективно.
Много специалисти препоръчват вечерята да бъде провеждана между 18:00 и 19:30 часа. Това време позволява на тялото да преработи храната преди да премине в режим на покой и сън. Консумацията на храна най-малко два до три часа преди лягане дава достатъчно време на организма да смели храната и да започне процеса на възстановяване през нощта.
Вечерята по-рано също може да помогне за контролирането на теглото. Когато се вечеря късно, съществува риск от натрупване на излишни калории, информира Bulgaria On Air.