Сред недостатъците в страната ни неефективната съдебна система и корупцията присъстват в годишния доклад за правата на човека на Държавния департамент на САЩ.
За пореден път Държавният департамент констатира калпавата съдебна система в страната ни. „Корупцията, неефективната система и липсата на отчетност продължават да бъдат основни проблеми“, гласи докладът.
Не е подмината и констатацията, че общественото доверие в съдебната система остава ниско. Като причина за това е разпространеното мнение, че магистратите се поддават на политически натиск.
По отношение на свободата на изразяване Вашингтон отново отчита отсъствието на законни пречки за това. Само че е констатирано, че налице е засилващ се политически и икономически натиск върху четвъртата власт.
За пореден път сред главните герои са вестниците „Телеграф“ и „Монитор“ с техния призив към бТВ да се прости от услугите на журналисти като Светослав Иванов. Неговата „вина“ е разговорът му с потенциален делови партньор на Делян Пеевски, депутат от ДПС и бизнесмен. Спирането на епизод от предаването „Часът на Милен Цветков“ също не остава извън фокуса на Държавния департамент.
Макар законите да гарантират човешките права в България, те невинаги се спазват, което води до нарушения в тази област.
Оценката за дейността на полицията съвсем не е ласкава. Американското дипломатическо ведомство обръща внимание на полицейското насилие и превишаването на правомощията на служителите на реда спрямо задържани и заподозрени в престъпления.
Държавният департамент отбелязва, че доста голяма част от пребиваващите зад решетките у нас – над 40% – се оплакват от физическо насилие от страна на властите.
Има случаи на незаконни арести и нехуманно отношение към задържаните. Един от примерите за това, казва Вашингтон, е арестът на бившата кметица на столичния район „Младост“ Десислава Иванчева и заместничката ѝ. Те бяха обвинени в корупция, бяха държани демонстративно четири часа на улицата, което време беше необходимо на служители на правозащитните да преброят парите от подкупа.
Констатирани са много тежките условия в затворите ни.
Освен това често не биват подлагани на проверка сигналите за полицейско насилие, което води до измъкване на виновните от отговорност, т.е. те не понасят последствия за стореното от тях.
Задържането на журналиста от сайта „Биволъ“ Димитър Стоянов и румънския му колега Атила Биро край Радомир е посочен като пример за произвол. Те бяха арестувани, след като самите те подадоха сигнал за унищожаване на документи.
Вашингтон обръща внимание на това, че коалицията „Обединени патриоти“, която е част от управляващата гарнитура, с риториката си насажда омраза срещу малцинства като роми и турци.
Отбелязан е и ограниченият достъп на хора с увреждания до обществени сгради и обществен транспорт. В доклада се припомня, че в продължение на месеци майки на деца с увреждания протестираха пред парламента, докато управляващите приемат промени в Закона за хората с увреждания, които да гарантират по-адекватно социално подпомагане за хората с увреждания.
Оценката на Вашингтон по широко рекламираните от властите „положителни“ действия по отношение на търсещите убежище и мигрантите е с обратен знак – обръща се внимание на нарушаване на правата на тези хора, посочено е, че често са задържани в лагери с много лоши санитарни условия.
Източник: БГНЕС