Над 600 млн.лв. повече в полза на пациентите и медицинските специалисти, които се грижат за тях
„С подписването на Националния рамков договор за медицинските дейности смятам, че промяната в здравната система е в ход. През 2022 година ще се влеят 604 млн. лв. повече средства в полза на пациентите и на медицинските специалисти, които се грижат за тях. С Анекса към НРД 2022 слагаме приоритет върху профилактика и превенция; електронно здравеопазване; детско и майчино здравеопазване; увеличение на заплатите на медицинските специалисти и балансиране на неравенството в доходите; ефективност, прозрачност и контрол на медицинската дейност. Това е промяната, за която говорим и в името, на която действаме.“ Това посочи министърът на здравеопазването проф. Асена Сербезова при подписването на Анекса към Националния рамков договор за медицинските дейности за 2020-2022 г.
Националният рамков договор предвижда ръст от над 30% на цените на дейностите в извънболничната помощ, които влизат в сила със задна дата от 1 януари 2022 г. Средно с 25% ще е увеличението от 1 май 2022 г. в болничната помощ, обясни председателят на Надзорния съвет на НЗОК доц. Васил Пандов.
„Увеличаването на финансирането на извънболничната помощ цели за първи път от много години да се преодолее диспропорцията и обръщането на пирамидата в посока превенция и профилактика спрямо болничното лечение. Друг много важен акцент е електронното здравеопазване. С изработването на наредба на министъра на здравеопазването, която е към края на своето обществено обсъждане, ще се регулира начинът на попълване на данните в Националната здравно информационна система (НЗИС). Концепцията е ясна – поетапно до 1 август дейностите, които НЗОК заплаща, ще бъдат обхванати от НЗИС, т.е. от една база данни. Това е стъпка към реално електронно пациентско досие“, обясни доц. Пандов.
Заместник-председателят на УС на БЛС д-р Николай Брънзалов посочи, че с новия НРД ще бъдат увеличени заплатите на медицинските специалисти.
„От 1 май до началото на август лечебните заведения трябва да осигурят брутни заплати на персонала в размер на 2 000 лв. на лекар, 1 500 – на медицинска сестра, 910 лв. – на санитар. По този начин те ще могат да се възползват от договорените средно по 25% по-високи цени на дейностите. Ако след 1 август лечебните заведения не успеят да изпълнят изискванията за основни заплати по Колективния трудов договор, то тогава те отново ще работят с увеличени цени, но в размер на 15%“, уточни д-р Брънзалов.
„Много тежки бяха разговорите докато намерим правилния подход да бъдат насочени средствата там, където да бъде изпълнена политиката на държавата в определените области“, заяви от своя страна управителят на НЗОК Проф. Салчев.
Топ новини

Министерският съвет одобри Националните програми в образованието за 2023-а година...

8759 моторни превозни средства са проверени в рамките на разпоредената специализи...

Комисията за енергийно и водно регулиране утвърди цена на природния газ за м. юни...
ТМ+

Температурите се покачват, става все по-слънчево, дните растат и социалният ни жи...

LG Electronics (LG) разширява бизнес решенията си за зареждане на електрически ав...

Овен - Предстои ви среща със стар приятел. Не позволявайте хората около вас да ...

Тази година се навършват 120 години от рождението на Никола Фурнаджиев. Ученици о...
Коментари