24.6 C
Пазарджик
понеделник, 21 април, 2025

Неимунизираните против морбили спешно да го направят

spot_img

През последните месеци се наблюдава нарастване на броя заболели от морбили (дребна шарка) в Гърция, алармира Министерство на здравеопазването.

Рискът от внос на морбили в България от засегнатите страни на Балканите и от Европа е реален и само навременната имунизация може да гарантира ограничаване на разпространението у нас. Това е основна задача и отговорност както на общопрактикуващите лекари, така и на родителите.

Министерството на здравеопазването призовава родителите да проверят имунизационния статус за морбили на децата си и при пропуски да бъдат взети спешни мерки за ваксинирането им.

През 2016 и 2017 г. Европа беше засегната от обширна епидемия, с регистрирани 13 726 случая на морбили в 30 държави на ЕС, а броят на смъртните случаи на морбили достигна 30.

В началото на 2017 г. в България, в резултат на внос на морбили от пътуващи до засегнати държави, възникнаха епидемични взривове в областите Пловдив, Пазарджик и Монтана, напомнят от министерството. Бяха установени 165 заболели основно сред ромски деца, като голямата част от заболелите бяха неимунизирани или ненапълно имунизирани.

В случай, че вирусът не бе срещнал мнозинство от редовно ваксинирани деца, ситуацията щеше да напомня в голяма степен на тази в съседни страни като Румъния и Гърция с хиляди заболели и смъртни случай сред засегнатите.

Морбили (дребна шарка) е инфекция, която се предава по въздушно-капков път. Инкубационният период на заболяването е до 21 дни, средно 9-10 дни. Оплакванията започват най-често с повишена температура, обща интоксикация и кашлица. Температурата се повишава до 39-40 градуса и се появява характерен обрив, първо по лицето, шията и гръдния кош, след това по торса и крайниците. Болестта и изключително заразна.

Източник: МЗ

spot_img

Свързани статии

Последвай ни

27,000Феноветекато
4последователиследвам
1,840абонатиабонирам
spot_img

Последни статии