Първи предполагаеми следи от българския алпинист Боян Петров са открити днес в Лагер 3 под осемхилядника Шиша Пангма.
Шерпите и китайските спасители са достигнали пеша около 21 ч. местно време до Лагер 3, където са намерили връхна дреха и шоколад, за които се предполага, че са на Боян Петров, съобщи бТВ. Не са намерили българския алпинист. Заради лошото време и късния час, обходът продължава утре. През следващите 4 дни се очаква прозорец от хубаво време.
По-рано днес при облитане на хеликоптери, наети за спасителната операция, са забелязани под Лагер 2 две добре окопани палатки. Надеждата беше той е да е в Лагер 2, тъй като на мястото има всички нужни пособия за оцеляване, според съобщения на екипа по спасителната акция в Хималаите, но там нямаше следа от него.
По рано днес Йогеш Сапкота, който е маркетинг директор на Simrik Air и координира спасителната акция по въздух и земя от Непал, посочи, че е имало подозрителни обекти и палатка в района на Лагер 3. Тази сутрин в 2:30 ч. българско време (5:30 ч. непалско) излетяха два хеликоптера с екип от по двама пилоти, двама спасители и техник. За първи път Китай допуска на територията си непалски хеликоптери.
100 китайски спасители са ангажирани със спасителната операция по земя. Отделно, няколко шерпи, които вчера са останали да нощуват в лагер едно, както и алпинистите от различни държави, намиращи се в района на експедиция, също продължават търсенето на Боян Петров.
Още вчера посланикът на Китайската народна република у нас Джан Хайджоу обяви, че Китай е събрал около 100 души спасители. Има медицински лица и хора, занимаващи се с логистиката. Спасителите са разделени в три групи. Спасителният екип от Китай се ръководи от най-големия китайки алпинист и началник на тибетския автономен регион. В издирващия екип са включени китайски алпинисти, които са изкачвали много често високи планини, заяви посланикът.
Боян Петров е в неизвестност от 3 май в Хималаите.