Синдикалната федерация на служителите в МВР (СФСМВР) изпрати открито писмо до медиите, за да изрази недоволството си от неспазените ангажименти към тях за увеличение на социалните им придобивки.
Вижте и самото писмо:
Открито писмо до медиите
Синдикална федерация на служителите в МВР (СФСМВР) се запозна с проекта на заповед на Министъра на вътрешните работи, според който заплащането на нощния труд на полицаите, пожарникарите и спасителите на Репблика България се предлага да бъде не 0,50 лв./час, а 0,25 лв./час.
Другата неприятна „изненада“ е запазването на заплащането на времето на разположение в размер на 0,10 лв./час, вместо заявените в края на 2018 г. 0,35 лв./час.
СФСМВР определя проекта на заповед, а също така и начинът, по който МВР се отказва от публично заявени намерения за увеличение на социалните придобивки и ощетяване на работещите в МВР, за непрофесионални. Не само това – подобен подход и отношение са в категорично нарушение на принципите на провеждане на социален диалог и водят до увеличаване на социалното напрежение във ведомството.
Обяснението за невъзможност за увеличение на заплащането на нощен труд и време на разположение с „направен пореден разчет на утвърдените средства, установил липсата на възможност за увеличаване“, може да бъде определено като подигравка с интелекта и откровена гавра със служителите в МВР.
СФСМВР намира това за гавра, т.к. увеличеният размер на основните възнаграждения, респективно увеличението на допълнителните възнаграждения бяха ясни в края на 2018 г. – време, в което все още не беше приет и утвърден бюджета на МВР.
Планирането на допълнителни разходи в бюджета на МВР, съгласно договорени и планирани повишения на заплащането, е само и единствено отговорност на някоко дирекции в МВР, чиито имена СФСМВР е назовавала нееднократно.
СФСМВР заявява за пореден път, че подобно отношение и поведение, оказва негативен ефект не само върху мотивацията на работещите в МВР, тъй като Наредбата за структурата и организацията на работната заплата (НСОРЗ) принципите за определяне на допълнителното заплащане за нощен труд не са осъвременявани от 2007 г., когато е определено заплащането на нощен труд да е в размер от 0,25 лв./час. Към тази дата минималната работна заплата е била 180 лева, а през 2019 г. е 560 лева. Увеличението е повече от 3 пъти, което означава, че справедливото заплащане на нощния труд в МВР би трябвало да е 0,75 лв./час.
По действащ в момента Колективен трудов договор в МВР, обслужващият и подпомагащ дейността на полицаите, пожарникарите и спасителите персонал получава 0,50 лв./час допълнително заплащане за нощен труд, а тези, които рискуват живота си и на които разчитат българските граждани, ще продължат да вземат два пъти по-малко от тях.
Подобно отношение е унизително и обидно не само спрямо служителите, защото препотвърждава утвърдила се, в продължение на години, порочна практика в МВР на дискриминационно отношение спрямо работещите по ЗМВР, но и уронва авторитета на институцията пред българските граждани.
По този начин се погазват основни принципи за водене на преговори и се демонстрира безпомощност и неспособност за изпълнение на договорености, постигнати при преговори с Министър–председателя на Република България и с Министъра на вътрешните работи.
СФСМВР напомня, че нощният труд и времето на разположение, започнаха да се заплащат, след като Федерацията сезира европейски институции за липсата на такова и изказва искрената си надежда, че няма да се наложи да стартира подобна процедура отново, за да гарантира достойното заплащане на нощния труд и времето на разположение на българските полицаи, пожарникари и спасители.