С вота от 4 април българският избирател пренареди политическата карта на страната. Резултатите при 100% обработени протоколи показват, че 6 партии влизат в 45-то народно събрание.
ГЕРБ остава първа политическа сила и в коалиция със СДС събират 26.18 %. Над 650 000 избиратели избраха ГЕРБ, въпреки че резултатът е по-слаб в сравнение с вота през 2017 година.
Нито една друга партия не запазва позициите до момента. БСП отстъпи второто място на новата „Има такъв народ“.
Формацията на Слави Трифонов събра 17.66 % от вота на избирателите. Силното представяне на „Има такъв народ“ е изненада на изборите. Според социолози Трифонов е успял да мобилизира младите хора с концертите и това, че има телевизия.
БСП постига най-слабия си резултат на парламентарни избори с 15.01%. ДПС също губи подкрепа и е четвърта политическа сила. Движението събра 10.49%.
„Демократична България“, която обедини партии, които на предишни избори се явяваха поотделно, сега събраха 9.45 % от гласовете на избирателите. „Изправи се! Мутри вън!“ на Мая Манолова и Отровното трио влиза в парламента с 4.72 на сто от гласовете.
Под 4-процентната бариера с 3.64 % се намира ВМРО. Извън парламента остават също ВОЛЯ, НФСБ и „Атака“. Какво следва от тук нататък:
Държавният глава свиква първото заседание на новоизбраното Народно събрание в едномесечен срок след датата на изборите Водещата политическа сила ще има една седмица, за да предложи нов състав на правителство.
Ако това не стане – мандатът отива при втората партия – „Има такъв народ“, (според вота на избирателите) и рулетката се завърта отново.
Ако се стигне до връчване на трети мандат обаче – президентът може да го връчи на която избере от партиите, представени в парламента, а не задължително на третата.
Ако и този мандат бъде върнат без да се състави правителство – президентът поема ангажимента да състави служебен кабинет, който да подготви страната за нови парламентарни избори.