По данни от Националния център по обществено здраве и анализи, относителният дял на децата, необхванати, поради отказ на родител, със задължителни имунизации и реимунизации през 2017 г. е между 0,07 и 0,74 %, което е между 46 и 449 лица.
Това се посочва в писмен отговор на здравния министър Кирил Ананиев на въпрос за извършването на задължителни имунизации и реимунизации в страната.
В отговора си Ананиев уточнява, че с нарастване на възрастта броят на отказите намалява.
Като основна причина за необхващане на подлежащите лица се посочва дългосрочната миграция на деца, включително и на родители, които не са определили попечител на оставените за отглеждане в България непълнолетни деца, както и установени медицински противопоказания.
С цел повишаване на имунизационния обхват в детска възраст през 2017 г. министерство на здравеопазването разпореди издирване на всички деца без проведени имунизации срещу морбили, с приоритет децата до 5-годишна възраст, както и на необхванатите през 2014-2016 г. с многокомпонентни ваксини деца, подлежащи на реимунизация на 16 м. и 6 г. възраст, посочва Ананиев.
В резултат на предприетите действия допълнително са имунизирани 8 317 деца с трикомпонентна ваксина срещу морбили, паротит и рубеола, 22 905 деца – с петкомпонентна ваксина и 37 905 деца – с четирикомпонентна ваксина.
По отношение на родители, отказали извършването на задължителни имунизации на техните деца, от страна на РЗИ се провеждат срещи с тях, на които се разясняват необходимостта от имунизация и ползите от ваксините за здравето на детето.