Правителството няма да предлага удължаване на извънредното положение по смисъла на Конституцията.
Това съобщи на извънреден брифинг преди минути министърът на финансите Владислав Горанов след извънредно заседание на правителството.
Той посочи, че на него е бил обсъден проектозакон, който да регламентира част от нормите, въведени със закона за извънредното положение, които да продължат да действат след изтичането му на 13 май.
Министърът на здравеопазването Кирил Ананиев посочи промените в Закона за здравето, които дават възможност с акт на министъра голяма част от мерките, които се провеждат сега и показват ефективност, да продължат да действат и след отмяната на извънредното положение:
Дава се правомощие на министъра на здравеопазването по предложение на главния държавен инспектор да обяви със заповед извънредна епидемична обстановка, като предвиди и съответните мерки на територията на страната или отделни региони.
Конкретните мерки да се определят с акт на министъра на здравеопазването“.
Извънредното положение няма да бъде удължено, но редица мерки трябва да продължат да действат.
Това налага промени в Закона за здравето, касаещи член 61-ви и член 63-и.
Това каза на извънреден брифинг в Министерски съвет здравният министър Кирил Ананиев след заседанието на кабинета, на което бе обсъдено въвеждането на „санитарно извънредно положение“.
„В член 61-ви важна промяна е министърът на здравеопазването да определя с наредба задължителна изолация на заразноболни и заразоносители, а също така да въвежда задължителна карантина на контактните лица със заразноболните и влезли граждани от рискови страни“, обяви Ананиев.
„В член 63-и промяната гласи здравният министър да може да обяви със заповед по препоръка на главния държавен здравен инспектор извънредна епидемична обстановка, както и да определи противоепидемични мерки за цялата територия на страната или отделни части от България.
Конкретните противоепидемични мерки ще се определят от здравния министър по препоръка на главния държавен здравен инспектор.
Директорите на РЗИ-та също ще могат да обявяват извънредна епидемична обстановка и противоепидемични мерки за определени територии на България, като това отново ще става след препоръка на главния държавен здравен инспектор.
Това са трите промени, които предлагаме да бъдат направени, защото тези мерки показаха, че дават резултат“, категоричне бе Кирил Ананиев.