8.6 C
Пазарджик
сряда, 11 декември, 2024

Риболовците протестират срещу източването на язовирите

Българската федерация по риболовни спортове протестира срещу източването на държавните язовири точно по времето, когато рибата си хвърля хайвера.

Това съобщи в специално изявление председателят на федерацията Георги Михайлов.

„Получаваме сигнали, че ред държавни язовири като например „Александър Стамболийски” и „Жребчево” в момента се източват до критични нива.

Причина са вецовете, които имат подписани договори за използване на определено количество вода.

В резултат на това на много места цари маловодие, което затруднява много размножаването на рибата. Заради източването хвърленият хайвер остава на сухо и умира“, заяви Михайлов пред официалния сайт на федерацията, който публикува снимка от пресъхналото устие на язовир „Жребчево“.

От маловодието, настъпило вследствие на изпразването на язовирите, полза имат най-вече бракониерите. „В тази обстановка за тях става по-лесно преграждането на ръкавите с мрежи и изгребването на рибата, която се концентрира за размножаването си, и е с притъпен инстинкт за самосъхранение. Това си е чиста проба кражба, улеснена от недалновидното управление на големите държавни водоеми“, казва още шефът на риболовците у нас.

Федерацията е готова да предприеме действия поне за осигуряване на нормалното размножаване на рибата.

„БФРС предлага да бъде инициирана среща между ИАРА, МОСВ, НЕК и останалите държавни органи, както и неправителствените организации, имащи отношение към проблема. Ние не сме против добива на електроенергия, но не и с цената на унищожаването на хайвера на рибата“, казва още Георги Михайлов.

БФРС предлага още с отчисленията от таксите за риболовни билети да бъде създаден единен зарибителен фонд, тъй като в момента зарибяването не се извършва по най-рационалния начин. 

Спортните риболовци продължават борбата с бракониерството, а освен това пледират в съсловието си за опазване на чистотата на водоемите.

„Много от най-масово посещаваните места са се превърнали в сметища – пластмасови бутилки, найлонови торби, опаковки от захранка за риболов, кутии за стръв и какво ли още не. А всички ние отиваме за риба с цел да прекараме свободното си време в чиста природа, замърсявана за съжаление нерядко от самите нас“, твърди още Георги Михайлов и предлага да бъдат въведени жестоки глоби за нарушителите.

spot_img

Свързани статии

Последвай ни

27,000Феноветекато
4последователиследвам
1,840абонатиабонирам
spot_img
spot_img

Последни статии