Полицията в германския град Кьолн разследва смъртта на 4-годишно българско момиченце, починало в болница най-вероятно от бронхопневмония, съобщава БНТ. Семейството и негови близки са организирали протест пред клиниката днес.
800 души, предимно българи, са протестирали пред клиниката в кьолнския квартал Порц днес следобед. Вестник „Билд“ публикува снимки от демонстрацията, на която се издигат лозунги „Протест“ и „Искаме лекарите да спасяват децата ни, а не да ги оставят да умират“.
Бащата Нурджан Сашов разказа пред bTV, че момичето, което е родено в осмия месец, непрекъснато е боледувало, но личната лекарка така и не му пуснала пълни изследвания. На последния преглед – на 14 декември, Селин отново кашляла, но от това не произтекло нищо.
На 22 декември детето вдигнало над 39 градуса температура, отишли в спешния център. Отново не пуснали изследвания. „Алес окей!” – това са единствените им думи”, разказа Нурджан. Лекарите им казали да дадат на детето нурофен или, ако нямат… да увеличат приема на вода.
Селин за кратко се подобрила, след което на Коледа последвало ново влошаване. Тогава вече лекарите обявили, че момичето е в критично състояние и е нужна незабавна операция – открили тежка белодробна инфекция.
Пратили семейството в друга болница. В крайна сметка Селин починала. „Когато дойдохме в критично състояние, нямаше как да не ни обърнат внимание, но какъв беше смисълът, когато нищо не можаха да направят!”, попита Нурджан.
снимка: личен архив