Страната влиза в изключително сериозна фаза на епидемията, съобщи на брифинг днес министърът на здравеопазването Костадин Ангелов. Той апелира гражданите да спазват противоепидемичните мерки, с акцент върху носенето на маска на закрито.
„Това е мярката, която спасява животи, която намалява броя на хората, имащи нужда от хоспитализация“, допълни той. В същото време д-р Ангел Кунчев оповести, че ще бъде предложено да се върнат някои по-строги мерки в станата.
Стана ясно и че се удължават извънредните мерки до 30 ноември.
В последните два дни броят на регистрираните случаи нарасна драстично с над 8000 положителни проби, съобщи министърът на здравеопазването Костадин Ангелов. Така общо потвърдените случаи на коронавирус в страната до момента вече достигнаха 64 591, от тях активни са 41 178. В момента хоспитализирани в болнични заведения са 3191 пациенти, от които 239 са в интензивни отделения.
По думите на министъра Държавата е осигурила лични предпазни средства и дезинфектанти за 6 месеца напред. Очаква се и доставка на 1700 флакона от лекарствения продукт ремдесивир, които ще стигнат за да покрият лечението на пациентите през ноември.
Според статистиката България се нарежда на 17-то място от 31 страни по заболеваемост, и на 10-то място по смъртност. Сред страните от Балканския полуостров България е на 4-то място и по заболяемост, и по смъртност. Това съобщи главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
Той е категоричен, че ситуацията в страната налага въвеждането на нови противоепидемични мерки, които ще предложи на здравния министър.
Сред предложенията са и ограничаване на присъствената работа до максимум 50% от броя на служителите, въвеждане на вечерен час за заведенията. Учениците от 5 до 12 клас да преминават в дистанционна форма на обучение на ниво области, както и да бъдат преустановени всички извънкласни дейности при ученици извън паралелката, а университетите да преминат изцяло на дистанционно обучение, с изключение на медицинските.
Обмисля се и връщането на зелените коридори.
Доц. Кунчев ще предложи още контактният медицински персонал да не подлежи на 10-дневна карантина, а след отрицателен PCR, извършен три дни след последния контакт с положително лице, да се връща на работа.