25 са отнели сами живота си в Пазарджишка област през 2018 година
През 2018 г. инспекторите от РЗИ Пазарджик регистрираха 27 бр. по-малко суицидни опити в сравнение с предходната 2017 година, съобщиха от инспекията.
Получената информацията е на база попълнени суицидни карти, подадени от медицинските специалисти от лечебните заведения и центровете за спешна помощ в област Пазарджик и въведени в Националния електронен регистър на суицидните опити в Република България.
След генериране на данни за 2018 г. се констатира следното регистрирани са 68 общо суицидни опита – 43 нереализирани и 25 реализирани. През предходната година броят е 95.
Намалели са значително нереализираните суициди с 24 бр. При опитите завършили със смърт не се отчита съществена промяна. Разпределение по месеци на общо суицидните опити Стойностите на суицидните опити през годината се движат динамично.
През първите два месеца се наблюдава постепенно нарастване: януари - 10,3%, през февруари се увеличават на 13,2%. Март, рязко намаляват - 5,9%, през април се регистрира леко завишаване 8,8%.
През май отново намаляват - 5,9%, през юни достигат своя пик - 17,6%, подобна тенденция се наблюдава и през 2017 г. Юли намаляват на 10,4%, август 8,8%. Следва намаляване и задържане: септември 4,4%, октомври 4,4%, ноември 5,9%, декември 4,4%. Най-рисков през двете години се очертава месец юни.
Средна възраст на суицидантите при общо суицидните опити /реализирани и нереализирани/ е 40,5 години.
Разпределени по пол и изход на опита, при средната възраст се наблюдават междуполови различия. При жените, опитите са в по-ранна възраст, като средната възраст на нереализираните суициди е между 22,5 г. /с телесни увреждания/ и 27,1 г. /без увреждания/, а на реализираните е 40,5 г.
При мъжете с напредване на възрастта се повишава вероятността за завършване на суицидния опит /реализиран суицид/, както и сериозността на характер на опита – 53 г. /останал жив с телесни увреждания/ и 60,3 г./изход с летален край/.
За поредна година, основни водещи способи при общо суицидните опити са отравянето с медикаменти – 41,2%; обесването – 23,6% и отравянето с химични вещества - 11,8%.
Посочени мотиви за суицидно действие
През 2018 г. най-рискова група продължават да са хората с психично разстройство. Висок е процентът на различните конфликтни ситуации: конфликт между съпрузи, конфликт с роднини, конфликти между деца и родители, конфликти с колеги, конфликти със съученици.
Следваща група мотиви - рисков фактор, са свързани с отхвърлянето, загубата на любими хора и самотата. Тежките финансови проблеми присъстват с много малък относителен дял - 1,3%.
Поредност на опита
За 83,8% от суицидантите, това е първи опит.
4,4% имат вече по един реализиран опит, 2,9% имат по два опита, 4,4% имат повече от два опита.
Хора с повече от един суициден опит са рискова група, нуждаеща се от специализирана психиатрична и психологична помощ, както и от социална подкрепа.
По образователна степен
Преобладават хората средно, начално и с основно образование. Средно – 33,4%, с начално образование - 25,8%, основно – 24,2%. Без образование – 12,1%. Хората с образователна степен бакалавър са с 1,5%, магистрите са 3%.
През 2018 г. отново по-често опити за самоубийство са извършвали хора от градовете в областта.
Топ новини

През нощта над Западна България валежите ще спрат и облачността ще се разкъса и н...

Добромир Димитров е поредното ново попълнение в отбора на ВК Хебър. От отбо...

С празнично шествие от читалище „Виделина” до паметника на "Св. св. К...
ТМ+

На 24 май 2022 г. – Ден на българската просвета и култура и на славянската ...

Премиерата на дебютната книга на Десислава Христозова „Тихо! За това не се ...

Световният ден на кръводарителя отбелязваме на 23 май. Кръводаряването е хуманен ...

Пекин, Китай, 19 май 2022 г. - Xiaomi, компанията за потребителска електроник...
Коментари