41 опита за самоубийство са извършени в област Пазарджик за първите 7 месеца на годината. Данните съобщи Регионалната здравна инспекция. За съжаление 18 от тези опити са реализирани. По-често са опитвали да се самоубият мъжете, които имат 22 опита, от които са реализирани 14. 19 опита са регистрирани при жените, от които 4 са завършили фатално. През същия период на 2018 г. общо суицидните опити са били 49. От тях 32 нереализирани и 17 реализирани. Най-чести използвани суицидни способи са отравяне с медикаменти – 39,5%, обесване – 23,3%, хвърляне от височина – 14,0%.
Други използвани способи през наблюдавания период са: използване на хладно оръжие, удавяне, хвърляне под транспортно средство, електрически ток; самоотравяне с химически средства; комбиниране на два способа и други.
По висок е процентът на суицидни опити в градовете на областта – 63,4%. По-често посягат на живота си хора с основно образование – 42,5%; средно – 37,5% и начално – 12,5%. Със степен бакалавър са 7,5%.
Средната възраст при нереализираните самоубийства за жените е 37,2 г., при мъжете 63,6 г. При реализираните самоубийства средната възраст при жените е 56,3 г., при мъжете 56,4 г. С напредването на възрастта се задълбочава сериозността на суицидните опити.