Ако ви се яде божествено вкусен боб, задължително трябва да посетите Радуил по време на Бобфеста. На 1 и 2 септември 2018 г. ще се проведе неговото 16-то издание.
Фасулът на Радуил е уникален. Няма друг подобен сорт в България и това е една от причините той да бъде защитен с патент от Института по земеделие и семезнание Образцов чифлик – Русе. Отличен е дори със златен медал от цар Фердинанд I още през 1892 г. на Първото изложение в Пловдив. От него се приготвят десетки кулинарни специалитети – от чушки, пълнени с боб или боб, сготвен в тиква, до десерти от фасул. Но за хората в селото, освен гордост, бобът е празник.
Това е едно специално време от годината, в което любители на фолклора от близо и далеч си дават среща. Пламъчето на българщината, запалено от Георги Божилов-Гебо все още гори благодарение на неговата съпруга – Димитрина. Сред останалите организатори на проявата са Община Самоков, кметството и читалището в село Радуил.
Бобфестът се превръща атракция и за много чуждестранни туристи, благодарение и на близостта до Боровец. Така обещава да бъде и този път.
Посетителите ги очаква богата фолклорна програма с участието на певци и танцьори от различни държави – България, Сърбия, Македония.
По традиция най-оригиналните ще бъдат отличени със статуетки Златен боб и медали Фасулицър. Фолклорният фестивал в Радуил, заедно с „Дар от природата” в Говедарци и Чакъровите тържества са одобрени и включени в календара от събития, посветени на Европейската година на културното наследство.
Определено ще има какво да видите, ако отидете в Радуил на 1 и 2 септември. Селото, свързало името си с достойни българи като скулпторът Христо Лозев – автор на български пощенски марки, включително и на първата с лика на Левски, Христо Смирненски и Николай Хайтов ще ви посрещне с готовност за нови предизвикателства, изненади и приятни изживявания.