Официално ще бъде открита читалищната учебна година
На 3 октомври РЕКИЦ „Читалища“ – Пазарджик открива Читалищна учебна година 2024-2025. Ще се състои двудневна Регионална конференция на тема: „Читалищата – средищни центрове за учене, изкуство и култура“ за читалищните дейци, самодейци и сподвижници от областите Пазарджик и Пловдив.
НЧ „Просвета-1862“ гр. Перущица е домакин на форума. Събитието има подкрепата на кмета на Общината там – Николай Баков, който лично ще присъства, за да поздрави участниците в конференцията.
Програмата на форума включва разнообразие от методи и форми на работа: изложби, постановки, лекционни занимания, демонстрации, дискусии, посещения на културни забележителности. Представяния по темата ще имат: секретарят на посрещащото читалище – Невена Раева, директорът на Професионалната гимназия по лозарство и винарство в града – Гергана Велкова, учителят Розалина Каймаканова, екскурзоводът на Историческия музей – Павлина Исова, приложните специалисти от Сдружение „Жарава“ гр. Пещера – Зоя Пехльова, Теменужка Попова и Радост Бойкинова, пазарджишкият писател Стоян Влахов и др. Водещ на събитието е инж. Радка Енчева-Кочева от РЕКИЦ „Читалища“ – Пазарджик.
Регионалната читалищна конференция е отдаване на заслужено признание към самобитните културно-просветни сдружения, като към българските традиционни места за учене през целия живот и за неформално образование. Тези средища, възникнали у нас през Възраждането, са актуални и днес и имат своя съществен принос за израстването на личностите и общностите чрез учене в действие. Те формират националната идентичност, давайки познание за род и родина.
Читалищата могат да продължат да са жизнени и да се развиват, само като надграждат уменията и компетентностите на работещите в тях. Като намират нови партньори и съмишленици за постигане на целите си в широкия спектър на културно-образователните и социални дейности.
И такъв е фокусът на форума по откриване на Читалищна учебна година 2024-2025 и новият творчески сезон за региони Пазарджик и Пловдив. Форматът има практическа насоченост – дава възможност за обмяна на опит в посока формиране на умения за достигане до нови територии на сътрудничества, мащаб и обхват на съвместните проекти и за по-широка популярност.
Такава перспектива предполага непрекъснато променящо се ниво на професионална и допълнителна компетентност на работещите в читалищата.