Сребърното съкровище от Панагюрище за пръв път беше изложено в Историческия музей на града.
Тя е организирана от Националния археологически институт с музей при БАН и представя гробната находка от могила в местността Мрамор край Панагюрище, открита през 1903 г. и съхранявана в постоянната експозиция и във фонда на НАИМ.
Характерният за епохата сервиз, използван в пирове, е представен от две сребърни фиали (чаши за пиене на вино), кана, бронзова ситула (съд за съхранение), бронзова кана, полусферичен съд с все още неясна функция и разлат съд тип поднос.
Това са личните вещи на погребания тракийски аристократ. Гробният инвентар включва и две керамични амфори, внос от о. Тасос, използвани за транспортиране на вино.
Акценти на изложбата са и сребърните и бронзовите апликации с релефна украса за конска амуниция. Две златни пластинки – обков на дръжката на меч, чифт златни копчета и златни гвоздейчета допълват инвентара. Голяма част от предметите са дело на тракийски майстори.
Анализът на находките показва, че погребаният в зидан гроб в надгробната могила в м. Мрамор при Панагюрище е бил високопоставен член на тракийската аристокрация, погребан в края на IV или началото на III в. пр. Хр.
снимка: oborishte.bg