Ремонтните дейности ще приключат точно преди започването на напоителния сезон
За първи път в историята на държавното предприятие Напоителни системи се реализира мащабен европейски проект. Голяма част от дейностите са на територията на пазарджишкия клон “Тополница” съобщи пред Телемедиа управителят Сашка Маврикова. Тя определя започналите ремонтни дейности като “исторически” за дружеството.
Със средства по мярка “Инвестиции в материални активи” стартиха дейности по реконструкцията на знакови съоръжения, които не са ремонтирани с години.
Сред тях попада знаковия главен напоителен канал “Алеко потока”, който бе сериозно компрометиран през 2005. От тогава състоянието на съоръжението е трагично, въпреки опитите за неговото заздравяване.
За щастие молбите на служителите на клон “Тополница” за реконструкция са чути. Осигурено е необходимото финансиране и ремонтните дейности вече се извършват. Екипът ни посети Дюкер под река Марица.
“Реално се извършва рехабилитация на съществуващ Дюкер, който през 2005 година, вследствие на наводнението е разрушен и подкопан. Тук освен ремонта на дюкера се извършва и рехабилитация на корекцията на реката, което ще стопира по нататъшни нарушения„, съобщи инж. Петър Чилов.
Ремонтни дейности се извършват и по още важни обекти. Сред тях главен разпределителен канал Черногорово, който е важна артерия за доставката на вода за напояване в региона и напоителен канал “Паша арк”, който минава през Пазарджик. Ремонтите ще решат важен проблем, поясни инж. Чилов.
“Загубите на вода по тези съоръжения са огромни, тъй като при по-голямата част от тях имаме загуби до 60% . След тази рехабилитация ще можем да спестим огромни количества вода, което ще позволи увеличение на обработваемите площи, които бихме могли да обслужим с вода”, коментира инж. Чилов.
След приключване на реконструкцията на места от Напоителни системи прогнозират да увеличат поливните площите с 6 и 8 хил. дка, като крайната цел е да покрият нови 14 хил. обработваеми декара. Ремонтните дейности няма да попречат на напоителния сезон, уверяват от държавното предприятие.
„Дейности ще приключат точно преди започването на напоителния сезон„, уверява инж. Петър Чилов.
Цялостната рехабилитация на съоръженията е планирана да приключи през 2025 година.