В световния ден за борба с тормоза в училище, известен като Ден на розовата фланелка – 28 февруари, в аулата на Деканата на МБАЛ Пазарджик се проведе среща с педагогически съветници и медицински сестри от училищата в областта. Тя бе организирана от експертите на РЗИ Пазарджик.
Гост-лектори бяха специалистът по психиатрия и детска психиатрия в Държавната психиатрична болница в гр. Пазарджик д-р Николай Попов д.м. /единственият детски психиатър за Южна България/, и Елена Станчева – магистър-консултативна психология и гл. медицинска сестра в МБАЛ Пазарджик.
Д-р Попов презентира темата за агресията, видовете агресия и причините за агресивно поведение, различните подходи и стратегии. Практиката показва, че в основата на 90 % от случаите на агресивно поведение при децата са проблеми, свързани със способностите за разбиране, усвояване и откриване на смисъла от обучителния процес. Електронните игри и медиите също оказват силно влияние върху агресивното поведение при младите хора.
Според представената статистика момичетата по-често правят опити за самоубийства, докато момчетата са по-успешни в реализирането им.
За суицидните опити като последица от агресията говори Елена Станчева – кои са рисковите фактори, превантивните мерки и управлението на суицидното поведение.
Тя обърна внимание на факта, че през 2017 г. само в МБАЛ Пазарджик са постъпили 21 деца до 18-годишна възраст, направили опити за самоубийство.
По информация на НЦОЗА, всяко второ дете на възраст 10-16 г. е преживяло или е било свидетел на акт на насилие, че всеки трети ученик от 4-7 клас е бил изнудван за пари и предмети от по-силни ученици и че всеки четвърти ученик на възраст 10-14 г. е бил тормозен по интернет поне веднъж през учебната година.
„Да кажем НЕ! на тормоза в училището!“ е основния призив на организаторите на срещата, към който се солидаризират всички, изразяващи протеста си срещу насилието, обличайки на 28 февруари розови фланелки.
Национална телефонна линия за деца в риск: 116-111 или тел 112.