Схема за незаконна сеч на стотици декари борови гори е установена и спряна в Община Батак. Според Регионалната дирекция по горите в Пазарджик общински служители и частни лица съвсем съзнателно са разрешавали и узаконявали с превозни билети незаконни сечи в огромни размери. Най-фрапиращото в случая е, че са засегнати защитени зони по Натура 2000 на територията на Цигов Чарк. За случая е сезирана Районна прокуратура Пещера.
Горски инспектори от РДГ Пазарджик установиха незаконни сечи в огромни размери на територията на община Батак. Проверки са направени след десетки сигнали до дирекцията. Горските установяват, че в заявени за почистване имоти е установена мащабна незаконна сеч на хиляди дървета, с което са ощетявани държавата, общината частни лица. Схемата е узаконявана от частен лицензиран лесовъд, който без никакво нормативно и договорно право от 2015 г. е издавал превозните билети.
От горското се надяват на по-засилен контрол от страна на кметовете на общини. За нерегламентираната сеч на територията на община Батак освен Районна прокуратура Пещера, са сигнализирани и РИОСВ и Областна дирекция по земеделие. Проверките в община Батак продължават.