На 10 февруари почитаме Св. Харалампий Магнезийски, свещеномъченик на вярата. Празникът остава в българската традиция като един от последните зимни празници. Своя храмов празник отбеляза и храмът в Септември, където десетки миряни дойдоха, за да почетат паметта на светеца и се помолят за здраве.
Свмчк. Харалампий живял през II век в Магнезия, Мала Азия, епоха, дала много мъченици, защото имало страховити гонения срещу християните. Той бил много праведен и още приживе показвал своята святост, разпространявайки Божието слово. Може би заради чудодейното му излекуване, народът също много почита Св. Харалампий, като му отрежда роля на целител и пазител на здравето. На този празник не се върши никаква домашна работа, да не се разсърди светецът и да пусне болестите. Само жените месели обреден хляб с орнаменти кръст, няколко пъпки, имитиращи чумата, и по края на питата – венец, символ на здравето. Докато ставал хляба, носели мед в църквата да бъде осветен на специална празнична литургия. С този мед се ядяла питата, чупела се за здраве, а меда пазели като цяр до догодина. Затова и днес се прави освещаване на меда. Всеки, който иска да има мед за цяр или просто благословен, го носи в църквата и свещеникът чете молитва.
Храмът в Септември също има интересна история. Тя разказва, че по време на турското робство е имало двама комити в района, които са отмъщавали на турците за извършените от тях злини. В края на живота си те са решили да построят и църква. Константийски епископ Яков отслужи празничната литургия в храма в Септември. По традиция този християнски празник се отбелязва на 10 февруари, но тази година е изключение, защото утре е Голяма Задушница.