1.9 C
Пазарджик
четвъртък, 22 февруари, 2024

Изненади от Европейското по ориентиране край Юндола

Добро представяне записаха българските състезатели по ски ориентиране на провелото се край Юндола Европейско първенство. Очаквано високи отличия завоюва надеждата ни Станимир Беломъжев. Той остана на крачка от златото във втория ден от състезанието.

Световният шампион Станимир Беломъжев спечели два медала от европейското първенство по ски ориентиране, провело се в местността “Старина” край Юндола. 29-годишният състезател приключи шампионата на родна земя със сребро в дългата дистанция и бронз в средната. Първоначално за победител бе определен българинът Станимир Беломъжев.

Преди това съдиите пък декласираха шведa Ерик Рост. Скандинавецът бе по-бърз с 51 секунди от Беломъжев, но се оказа, че не e спазил изискването да се отбележи на една от контролните точки. Нарушението на Рост бе достатъчно условие за декласирането му. Подобна бе и практиката с останалите състезатели до този момент на шампионата. От треньорския щаб на Швеция светкавично подадоха контестация, която странно защо и как бе уважена от съдиите. Станимир Беломъжев обаче продължава в следващия етап от шампионата.

Изненадващо без медал от дългата дистанция остана Русия. 14-кратният световен и 8-кратен европейски шампион Едуард Хренников се задоволи с четвъртото място, а пети остана сънародникът му Андрей Ламов, който е лидер в световната ранглиста. Стартът на дългата дистанция при мъжете протече при рекордна жега. Термометрите по време на състезанието показваха 18° C.

Щафетата на България при мъжете завърши на 11-то място. Николай Димитров, Мартин Пенчев и Станимир Беломъжев преодоляха трасето за 1.47:35 час, като завършиха на 16:17 минути зад спечелилия титлата първи състав на Норвегия.