От средата на миналия век човечеството живее в нова епоха – антропоцен. В този нов период дейността на хората оказва по-голямо влияние върху планетата от природните процеси.
Как обаче екип от учени разкрива тайните на антропоцена в едно малко канадско езеро?
В Канада има стотици хиляди подобни езера. И все пак езерото Крауфорд, недалеч от Торонто, е единствено по рода си. Дълбоко е 29 метра, а натрупаните на дъното му геоложки слоеве са идеална картина на антропоцена – епохата, която учените се опитват да въведат официално.
„Никое друго място не съдържа толкова ясен отпечатък във всеки слой на всяка една година. Всяка изминала година има своя индивидуалност, също като хората“, казва Франсин Маккарти, научен ръководител от университета „Брок“.
Съдържанието на утайките от дъното на езерото с площ един квадратен километър отразява въздействието от изгаряне на изкопаеми горива, взривяване на ядрени оръжия, изхвърляне на торове и пластмаси на сушата и във водата.
Концентрацията на следи от човешката дейност нараства дотолкова в началото на 50-те години на миналия век, че отваря нова глава от историята на света.
Специалистите по антропоцен са убедени, че новата епоха е различна от холоцена през последните 12 хилядолетия. В нея човекът променя не само климата, но и биоразнообразието на планетата. А разбирането на последствията от това може да определи и съдбата на бъдещите поколения.
СНИМКА:БНТ
Източник: БНТ