21.5 C
Пазарджик
петък, 25 април, 2025

Домашен тест ще позволява ранно диагностициране на рак на простатата

spot_img

Британски учени са разработили тест, който позволява чрез анализ на урината в домашни условия да се проведе ранна диагностика на рак на простатата. Материалът е публикуван в списание „BioTechniques”.

Ракът на простатата е най-често срещаният рак при мъжете. В повечето случаи той се развива бавно и не изисква лечение. Но понякога туморите на простатата могат да започнат да се развиват агресивно.

За да не се допусне това, всички пациенти с потвърдена диагноза или със съмнение за карцином на простатата на всеки шест месеца са принудени да даряват кръв и да се подлагат на неприятни физически прегледи, включително трансректален ултразвук, ЯМР или биопсия.

Учени от Университетската болница на Норфолк и Норич разработиха теста, наречен PUR, за да открият рак на простатата чрез обикновен тест на урината, който всеки може да си направи у дома.

Тестът PUR проверява наличието на определени гени в сутрешната урина, което позволява да определите нивото на риска от карцином на простатата на ниво „високо“ или „ниско“.

„Тъй като простатната жлеза секретира постоянно, биомаркерите на урината са по-високи и по-стабилни по време на първото сутрешно уриниране“, казва ръководителят на проучването Джеръми Кларк. „Възможността просто да вземете проба урина у дома и да я изпратите за анализ може да революционизира диагностиката“, допълни той.

Авторите са уверени, че широкото използване на новия тест не само ще позволи значително по-голям брой мъже да бъдат включени в процеса на ранна диагностика, но и да се направят изводи за необходимостта от лечение около пет години по-рано от сега, когато туморът обикновено се диагностицира на III-IV стадий.

За да проверят ефективността на разработката, изследователите предоставиха тестов комплект на 14 доброволци. След това те сравняват резултатите с теста с цифрово ректално изследване.

„Установихме, че домашните тестове показват, че биомаркерите за рак на простатата не са по-лоши или дори по-добри от ректалните тестове. И отзивите на участниците също показват, че домашният тест е за предпочитане“, казва д-р Кларк.

PUR тестът според учените може да се използва не само за идентифициране, но и за контрол на прогресията на болестта.

„Тестът PUR точно прогнозира колко агресивен е туморът и дали пациентът ще се нуждае от лечение през следващите пет години. Следователно, ако тестът е отрицателен, повторният преглед може да се направи не по-рано от две до три години. Това улеснява живота на пациента и премахва ненужните посещения в болници”, подчертава ръководителят на изследването.

Авторите отбелязват, че разработването на тяхната методология ще помогне за създаването на подобни тестове за домашна диагностика на рак на пикочния мехур и бъбреците.

spot_img
Величка Ачева
Величка Ачева
Величка Ачева е част от екипа на Телемедиа от 1 април 2002 г., след кратко прекъсване се завръща в телевизията през 2019 г. Занимава се с журналистика още от студентските си години.

Свързани статии

Последвай ни

27,000Феноветекато
4последователиследвам
1,840абонатиабонирам
spot_img

Последни статии