Както вече ви съобщихме ракетата носител „Фалкон-9“ изведе в орбита пилотирания кораб „Дракон“ в предвидения час, 22.22 ч. българско време на 30 май, от космическия център „Кенеди“ във Флорида.
Астронавтите Дъглас Хърли и Робърт Бенкен се отправиха на 19-часово пътешествие до Международната космическа станция.
Това е първият път, в който американската агенция за космически изследвания използва частна компания, за да транспортира екипаж в орбита. Освен това НАСА за първи път от почти десетилетие изстрелва пилотиран кораб от американска земя.
Първата степен на ракетата се отдели чисто и падна край Атлантическия бряг.
Втората степен също се отдели плавно, изпращайки астронавтите в капсулата на Crew Dragon на път към космическата станция, обикаляща в орбита над 250 мили или 450 километра над Земята.
Екипажът на космическия кораб, собственост на SpaceX Crew Dragon влезе в Международната космическа станция.
След приключване на изравняването на налягането във въздушния блок, командирът на Международната космическа станция Крис Касиди отвори въздушния блок, след това люкът на кораба беше отворен и екипажът започна да се придвижва към входа на станцията.
Бенкен напусна пръв Crew Dragon, следван от командира на кораба Хърли. Астронавтите ще останат на Станцията за около 3-4 месеца. Все още не е определена датата на завръщането им на Земята. Подходът към МКС започна около два часа преди скачването.
Екипажът на космическия кораб тества системата за ръчно управление на кораба в последния етап от подхода му към Международната космическа станция (МКС).
Възможностите за ръчно управление на кораба бяха тествани в момента, когато корабът беше на 220 метра директно пред свързващото съоръжение на станцията.
Самото скачване, извършено в 10:16 ч. по времето на Източното крайбрежие на САЩ се извърши автоматично.
Двама българи са част от екипа, работил за успешното изстрелване на ракетата на SpaceX в Космоса. Кико Дончев е българинът с най-отговорна задача в мисията.
Той е директор на наземните операции за изстрелване на капсулата „Дракон“ и работи за компания на Мъск вече 10 години.
25-годишният Орлин Велев вече три години той работи върху структурната стабилност на корабите на SpaceX. Доктор е по компютърни науки.