Федерацията на медицинските академии в Европа (FEAM) призова за по-стриктен контрол над традиционната китайска медицина, пише „Гардиън“.
Според лекарите, признаването на този вид лечение от Световната здравна организация (СЗО), ще доведе до терапии и практики, които понякога са дори вредни.
FEAM обяви, че пуска в четвъртък обръщение към СЗО с призив да изясни кои практики и терапии от традиционната китайска медицина одобрява и препоръчва.
По-рано тази година СЗО реши да включи някои от традиционните китайски лечения в Международната класификация на болестите (МКБ), която предлага и списък на леченията за признатите заболявания.
МКБ е важна за много правителства по света, които я използват, за да определят как да харчат бюджетите за здравеопазване.
От СЗО споделят, че решението им не представлява одобрение на традиционната китайска медицина, но FEAM твърди, че то ще даде необходимото извинение на производителите на хомеопатия да рекламират растителни и други алтернативни методи на лечение, като подвеждат обществото, че има доказателства за ефективността и безопасността им.
Хора със сериозни заболявания няма да отидат на лекар или ще отложат посещението, докато се самолекуват, казват още от FEAM.
Не трябва да се подценява важността на базираните на доказани факти лекарствени средства, коментира председателят на FEAM проф. Джордж Грифин.
Според него повечето китайски лечебни средства са нерегулирани.
„Ние не изписваме лекарства и не правим процедури, без да има налични доказателства, че работят и не увреждат пациента“, споделя проф. Грифин.
Според FEAM китайските традиционни лекарства не са тествани за токсини и между отделните серии на производство има големи разлики в състава на лекарствата, същевременно пациентите си мислят, че получават адекватно лечение или терапия за сериозни заболявания.
Източник: БГНЕС