Правителството на Китай предприема всички възможни мерки за спасяване на изчезналия в Хималаите български алпинист Боян Петров, заяви представителят на външното министерство на Пекин Гън Шуан.
„Китай отдава голямо внимание на спасяването на българския алпинист Боян Петров. Предприемаме всички възможни мерки той да бъде намерен“, заяви дипломатът. Както той отбеляза, Китай предприема тези стъпки и координира действията с всички други държави, включително и с България.
На 3 май в Хималаите изчезна българският алпинист Боян Петров, който в рамките на програмата „Българин – 14х8000“ покори десет върха с височина над 8000 м. Спортистът беше част от група от десет души, която се беше насочила към връх Шиша Пангма (8027 м.). Неговото изчезване беше забелязано на височина от 7500 м. При издирвателна операция на 6 май бяха открити палатка и спален чувал, но поради влошените метеорологични условия издирването временно беше прекратено.
Външният министър Екатерина Захариева, след разговор с финансовия министър Владислав Горанов, съобщи, че сумата от 50 хил. долара, необходима за хеликоптера, който трябва да се включи в издирването на алпиниста Боян Петров, ще бъде осигурена.