Около 2,9 милиарда души, все още живеят без интернет. Това показват данни на доклад на Международния съюз по далекосъобщения на ООН.
Дистанционното обучение и работата от вкъщи, както и необходимостта от достъп до новини, услуги, здравеопазване, електронна търговия и онлайн банкиране, като дистанционно банкиране, се смятат за основните причини, оказващи влияние върху увеличаването на броя на интернет потребителите. Приблизително 782 милиона души са получили достъп до интернет през от 2019 година досега, което е увеличение от 17%.Броят на интернет потребителите в световен мащаб нараства с повече от 10% през първата година на пандемията, което е най-голямото увеличение за година поне от десетилетие.
96% от хората, които все още нямат достъп до интернет (2,9 милиарда) живеят в развиващите се страни. За най-бедните страни достъпът до интернет често е труден. Младите хора, мъжете и жителите на градовете използват повече интернет, отколкото възрастните хора, жените и жителите на селата, като разликата между половете е по-изразена в развиващите се страни.
Въпреки че дигиталното разделение между половете става все по-малко във всички региони на света и на практика не съществува в развития свят (89% от мъжете и 88% от жените са онлайн), остават големи разликите в най-слабо развитите страни (31% от мъжете и едва 19% от жените са онлайн). Разликата между градовете и селата също е голяма. В световен мащаб много по-голяма част от хората от градовете имат достъп до интернет, което не е изненадващо – 76% от жителите на градовете имат достъп до интернет, в сравнение с едва 39% от хората в селски райони. Все пак в развитите икономики разликата между градските и селските райони изглежда незначителна по отношение на използването на интернет, като 89% от хората в градовете са използвали интернет през последните три месеца, в сравнение с 85% в селата. В развиващите се страни това съотношение е 72% към 34%.
Източник: България Он Еър