Аукционната къща Сотбис ще предложи на 28 февруари на търг за импресионистично и модерно изкуство в Лондон творбата „Femme au béret et à la robe quadrillée (портрет на Мария Тереза)“ (1937) на Пабло Пикасо, предава Artprice, цитирана от БГНЕС.
Картината вероятно ще е най-доброто предложение за вечерта с приблизителна предварителна цена от 50 млн. долара.
Показвайки жената, която художника нарича „златна муза“, картината също така споменава за друг ключов момент в любовния живот на Пикасо – за следващата любовница на художника Дора Маар, с която се запознава през 1935 г. Томас Бомпард, ръководител на вечерните търгове за импресионистично и съвременно изкуство в Лондон, подчертава замъгляването на двата стила – по-мекото, по-изразеното чувство в периода на Мария Тереза, отстъпващо място на по-завладяващите кубистки форми, свързани с политически настроената Дора Маар (тя е обект в картината „Плачеща Жена(Weeping Woman)“ в лондонския Тейт, също рисувана през 1937 г.). „Той има две вдъхновения, които го движат в различни посоки“, казва Бомпард.
Външните събития също са оказали влияние върху работата на Пикасо по това време. Неговата монументална, монохромна „Герника“ – изразяваща отбелязването на катастрофалното бомбардиране на баско село по време на испанската гражданска война – е завършена само пет месеца преди картината, която се намира в Сотбис. Портретът на Дора Маар от този период (Buste de femme (Femme à la résille)), нарисуван месец по-късно през януари 1938 г., бе продаден за 67.4 млн. долара (с таксите) в Кристис, Ню Йорк, през май 2015 г.
„Femme au béret и la robe quadrille“ никога не е била на пазара. Картината преминава от имението на художника след смъртта му през 1973 г. в частната колекция, която сега продава произведението.
Сотбис ще покаже творбата първо в Хонконг (30 януари-2 февруари), след това в Тайпе (6-7 февруари), ясен знак за значението на азиатските купувачи на пазара на Пикасо, както и за импресионистичните и модерни произведения като цяло. „Азиатските колекционери търсят шедьоври и силата на истинското изкуство. Тази картина е всичко това „, казва Бомпард.
До миналата година лондонските търгове за импресионистично и съвременно изкуство се провеждаха в края на януари или в началото на февруари, но сега са преместени с месец напред, за да се избегне сблъсъка с китайската Нова година. Миналата година еквивалентният търг направи продажби за 195 млн. паунда, което е рекорд за всеки лондонски търг, като най-високата платена цена за картина бе за „Bauerngarten“ (1907) на Густав Климт, която се продаде за 42,5 млн. паунда.