Смокинята е любопитно растение, което се е наричало „плод без цвят“, защото никога не цъфти. Всъщност, цветът се намира вътре в самия плод, което обяснява вида му. Плодът е познат на хората от хиляди години, като смокиновото дърво се споменава в Библията. Учен от древен Рим вижда ползата на смокините като лечение на кашлица и заздравяване на рани. Смокинята може да бъде намерена сурова, като има много смокинови дървета и в България. Често плодът се суши, за да се съхрани за по-дълго време. Характерна със силния си, сладък вкус, смокинята е и полезна за здравето.
1. Помага за храносмилането – В една смокиня има много голямо съдържание на фибри. Те помагат за гладкото преминаване на храна през храносмилателния тракт, както и дават на чревната микрофлора много полезни бактерии, което също има благоприятен ефект за стомашно-чревния тракт.
2. Регулира кръвното налягане – Хипертонията често се дължи на високия прием на сол в храните ни – той води до дефицит на калий в организма и високото кръвно налягане. Смокините носят много полезни вещества, измежду които и добри количества калий. Някои проучвания сочат, че конкретно смокинята има добри ефекти за кръвното налягане в сравнение с други плодове и зеленчуци.
3. Укрепва костите – Освен фибрите и калия, в смокините има много калций, магнезий и фосфор – все вещества, които са есенциални за изграждането на здрави кости. Доказано е и че калцият помага за намаляване на риска от остеопороза.
4. Може да помогне за отслабване – Фибрите, витамините и минералите в смокините могат да са много добра добавка към хранителния режим, която да спомогне за сваляне на излишните килограми. Фибрите помагат за дълготрайното засищане, докато витамините и минералите подобряват кръвообръщението в организма.
5. Носи много антиоксиданти – Полифенолите са вещества в някои плодове и зеленчуци, които имат силни антиоксидантни свойства – те могат да предотратят оксидативен стрес в организма и по този начин значително да намалят риска от хронични заболявания като рак и диабет. Антиоксидантите помагат и с намаляне на ефектите на стареене върху организма.
Източник: България Он Еър