5.7 C
Пазарджик
четвъртък, 5 декември, 2024

Телескопът „Джеймс Уеб“ откри най-отдалечената галактика, наблюдавана някога

Това е забележително ярка звездна система, съществувала само 290 милиона години след Големия взрив

Космическият телескоп „Джеймс Уеб“ откри обект, който изглежда е най-новият рекордьор за най-отдалечената известна галактика, съобщава АФП. Това е забележително ярка звездна система, съществувала само 290 милиона години след Големия взрив, обявиха от НАСА.

Откакто влезе в действие през 2022 г., телескопът „Джеймс Уеб“ постави началото на нова ера на научни пробиви, надничайки по-далеч от всякога в далечните краища на Вселената – което означава също, че той гледа назад във времето.

Телескопът „Джеймс Уеб“ откри най-ранната известна „мъртва“ галактика
Последното откритие има „дълбоки последици“ за разбирането ни за т.нар. „космическа зора“, обясниха изследователите.

Международен екип от астрономи за пръв път забеляза галактиката, наречена JADES-GS-z14-0, в началото на 2023 г., но се нуждаеше от допълнителни наблюдения, за да се увери, че тя наистина е рекордьор, обявиха учените в съвместно изявление.

По времето, когато светлината от най-отдалечените галактики достига Земята, тя е разтеглена от разширяването на Вселената и изместена към инфрачервената област на светлинния спектър, която „Джеймс Уеб“ е оборудван да наблюдава с безпрецедентна яснота.

За да бъде сигурен в своята хипотеза, екипът е провел потвърдителни наблюдения през октомври и след това през януари – първо с основната камера на „Джеймс Уеб“, наречена NIRCam, а след това – с NIRSpec, която анализира спектъра на светлината от даден обект, за да определи физическите му свойства.

От изображенията беше определено, че галактиката е с диаметър 1600 светлинни години, което предполага, че светлината идва предимно от млади звезди, а не от излъчване в близост до растяща свръхмасивна черна дупка.

„Тази звездна светлина предполага, че галактиката е с маса няколко стотици милиони пъти по-голяма от масата на Слънцето“, казват изследователите. „Това повдига въпроса как природата може да създаде такава ярка, масивна и голяма галактика за по-малко от 300 милиона години?“

По-нататъшният анализ на светлинните емисии показва наличието на кислород – още едно изненадващо откритие, което според астрофизиците сочи, че „няколко поколения много масивни звезди са изживели живота си още преди да наблюдаваме галактиката“.

Взети заедно, наблюденията на JADES-GS-z14-0 опровергават астрономическите прогнози за това как са изглеждали най-ранните галактики след Големия взрив преди 13,8 милиарда години.

Източник: БНТ

spot_img
Елена Ламбрева
Елена Ламбрева
Елена Ламбрева става част от екипа на Телемедиа през 2013 година. Занимава се с журналистика повече от 10 години.

Свързани статии

Последвай ни

27,000Феноветекато
4последователиследвам
1,840абонатиабонирам
spot_img
spot_img

Последни статии