Кърлежът трябва да се свали максимално бързо, желателно от медицинско лице.
Мястото на ухапването се наблюдава за зачервяване.
Ако се появява 5-10 дни – до 1 месец след ухапването, с диаметър поне 4-5 см. и нараства бързо, без сърбеж и затопляне на кожата, възможна субфебрилна темпераура, увеличени лимфни възли в региона около ухапването и общи грипоподобни опласвания – това са симптмите на ранна Лаймска болест.
Втората по честота инфекция, предавана от кърлежи, е Марсилската треска. Тя започва с внезапна висока температура, главоболие, болки в мускулите и ставите, тъмно петно на мястото на ухапването и дребен Макуло-папулозен обрив по дланите и ходилата.
Антибиотичната профилактика се препоръчва само за Лаймска болест (постекспозиционна) за възрастни и лица над 12 години, ако са изпълнение всички изброени по-долу критерии:
– Сваленият кърлеж е идентифициран надеждно като нимфа или възрастен Ixodes ricinus
– Кърлежът е стоял забит в тялото поне 24 часа
– Антибиотичната терапия може да започне в рамките на 72 часа след свалянето на кърлежа
– Заразеността на кърлежите с Borrelia burgdorferi в региона е най-малко 20%.
Приема се антибиотик, като се използва единична доза 200 мг доксициклин еднократно. За деца до 12 години – цефуроксим от 10 мг/кг до 15 мг/кг (максимално до 250 мг) през 12 часа.
Антибиотичната профилактика след ухапване от кърлежи не се препоръчва като средство на предотвратяване на марсилска треска.
Вместо това ухапаните от кърлеж трябва трябва да следят за развитие на описаните симптоми и при нужда да се консултират с личния си лекар.