Интерактивната меджуучилищна и междуинституционална практика бе на СУ „Д-р Петър Берон“ и Основно училище „Стефан Захариев“
Темите и задачите, представени по време на урока, са разработени по време на часовете по обществени и природни науки.
„Днес сме свидетели на един междуинституционален урок и един междукомпетентностен урок между природни науки и между две училища в град Пазарджик – СУ „Д-р Петър Берон“ и ОУ „Стефан Захариев“. Темата на урока е „Морето и хората“. Бяхме провокирани от събития от края на миналата година, когато имаше много наводнения и дъждове и имаше бедствено положение в южното ни Черноморие. Прокраднаха се умозаключения, че именно замърсяванетона морето е довело до тези бедствия“, обясни Мая Дудова – учител по природни науки в ОУ „Стефан Захариев“
Разделени на отбори, учениците от двете училища затвърдиха своите знания за морската вода и нейните свойства.
„Другото, което ни провокира да направим този урок е свързан с интеграцията на децата от етническите малцинства. Участието им в такива практики ги кара да се чувтсват значими и за тях училището се превърща в място, където те могат да получат необходимите знания и това е нещо, което ги задържа“, обясни Боряна Френска – учител по обществени науки в ОУ „Стефан Захариев“
Заключително слово за Черно море, което успя да развълнува присъстващите, поизнесе ученичката Марияна Бурова от СУ „Д-р Петър Берон“.
„Ние сме ученици, които имат съвест. Граждани със съвест и в часовете нашите преподаватели по химия и биология разглеждат проблема за опазването на околната среда многократно. Това е важно, защото съвестта, която човек носи в себе е най-важното. Ние трябва да пазим, да оценяваме това, което имаме. Изводът е, че морето ни е замърсено и ние трябва да направим така, че това да бъде предотвратено“, каза още Марияна Бурова.
За всички ученици, които се включиха в нестандартния урок, имаше специални подаръци.