Колко е страшен Хелоуин и има ли той почва у нас?
Оказва се, че езическият келтски празник Хелоуин в родната географска ширина може се определи като "страшен" и в пряк, и в преносен смисъл.
От една страна на този ден са на почит страховити костюми, маски и грим. Сигурно точно в това се крие и чарът му - децата винаги са обичали страшните приказки. /Всъщност, възрастните - също./
От друга страна много българи се изплашиха от пагубното въздействие на чуждия празник върху родния патриотизъм и родолюбие.
Набързо за произхода на Хелоуин. Той идва от далечното минало, когато древните келти изпращали старата година и посрещали новата - Сауин в края на октомври. Те вярвали, че в тази специална нощ починалите през изминалата година идват на земята в търсене на живи тела, в които да се вселят. За да се предпазят, келтите се опитвали да изглеждат колкото се може по-страшно – обличали животински кожи и глави, надявайки се да изплашат привиденията. Събирали се около огньове, устройвали гадания.
Докато четете за това не се ли сетихте веднага за кукерите? Страшни маски с рога и зловещо изражение, костюми от животински кожи с цел гонене на злото. Да не говорим, че из много краища на България са въоръжени с тояги и понатупват този и онзи "за здраве".
Някои задават въпроса - добре де, щом си имаме кукери, защо се маскираме за чужд празник? Отговорът е много елементарен: а защо не? На кого пречи децата да се забавляват, пък било то и на чужди празници? Българите рядко участват в карнавали, особено пък такива, със стари традиции - и е напълно в реда на нещата искрено да се забавляват на едно весело парти.
Това изобщо не означава, че тези деца /родители, учителите и всякакви други възрастни/ няма да празнуват българските празници. Или пък по някакъв начин "идолопоклоничат", както бяха обвинени. Напротив - колкото повече знаем за чуждите култури, толкова по-спокойни ще сме в този глобален динамичен свят, в който дори Австралия е на един клик разстояние.
Честно да си призная, пиша всичко това, защото се потресох от тежките думи, които се изляха под кадри от детски градини, "позволили си" да си устроят карнавал с приказни герои на Хелоуин. Те бяха открито анатемосани от загрижени коментиращи каква страхотия са направили възпитателките, как са омаскарили дечицата и какво ли още не.
Като погледнем последващия ден - Денят на будителите, нека си припомним, че заможните български възрожденци са изпращали децата си да се образоват от Цариград до Виена. Те със сигурност са били по-широко скроени от мнозина наши съвременници.
"Когато американците /или други чужденци/ си сложат мартеница..."
Ами слагат си и искрено ѝ се радват. Английският принц Чарлз носѝ своята три месеца, вързана на ръката, защото не бил видял щъркел... Как пък никой не обвини сина на британската кралица в липса на патриотизъм?
Има безброй примери като този. Mирно и кротко поделихме гайдите с шотландците, прочухме се с българската маслодайна роза, която пък идва от Сирия. Светът е голям, шарен и красив - нека му се радваме в цялото му многообразие. Като го опознаем ще разберем, че той не ни мрази, нито пък завижда на историческото ни наследство и народните ни традиции. Напротив - с удоволствие изучава фолклора ни, танцува в неравноделните ни ритми /доколкото успява/ и хвали шопската ни салата.
И накрая - нали знаете, че добрият старец Санта Клаус, пардон - Дядо Коледа и тази година ще дойде от Лапландия, а не от Родопите?
Топ новини

Възпитаниците Иванка Кадийска от класа по поп и джаз пеене от СУ“Георги Бре...

В галерия „Никола Манев“ в Пазарджик писателят в бяла престилка проф....

За трета поредна година в с. Драгиново се проведе Регионалния детски фестивал &bd...
ТМ+

В галерия „Никола Манев“ в Пазарджик писателят в бяла престилка проф....

Първият диагностичен монитор на компанията с IPS Black технология, разполага с 8...

Овен Четвъртък е доста разнообразен ден като възможности и позволява действия ...

Учени от Харвардското медицинско училище са установили наличието на връзка между ...
Коментари