На последната сесия на Общински съвет Пазарджик кметът на града г-н Попов се похвали, че безработицата е намаляла и вече е само 3 процента и градът все повече е заприличал на европейски.
В тази връзка бих споделил някои мисли:
1. Наясно ли е кметът, че населението на града непрекъснато намалява и поради тази причина намалява и безработицата. Ако нямаше голяма безработица, жителите на града нямаше да го напускат.
2. Кмета трябва да говори за безработица в общината, а не за града, защото е кмет на общината.
3. Моля кмета да отговори – какъв е неговият конкретния принос за намаляване на безработицата.
4. Колко крупни инвеститори са привлечени в Пазарджик за трите му мандата? По мои наблюдения, само КОСТАЛ.
5. Наясно ли е кметът, че в цялата страна /в частност важи най-много за Пазарджик/, съществува явлението „обeзсърчени работници”, които са видели безсилието на Бюрото по труда да им помогне да си намерят работа и сами търсят такава и не се регистрират в БТ.
6. Масова практика е безработните да се регистрират на борсата само докато получат обезщетение и след това сами продължават търсене на работа.
7. Кметът да отговори на въпроса колко е брутният вътрешен продукт на човек от населението. Един от най-ниските в страната, което говори за липса на производство. Логично следва изселване на населението и изкуствено намаляване на безработицата.
8. Наясно ли е кмета колко жители на града работят в Пловдив, София, Пещера и т.н.
9. Хубаво е да отиде на обмяна на опит до община Пещера,/ където безработицата е една от най-ниските/, за да научи как се привличат инвеститори.
Кметът може само в един случай да се хвали – когато населението на гр.Пазарджик и общината се е увеличило и вследствие на това безработицата е намаляла.
–––––––-
Атанас Шопов – общински съветник