-3.8 C
Пазарджик
сряда, 15 януари, 2025

7 необичайни факта за Оскар 2019

Церемонията по връчването на наградите „Златен глобус“ вече приключи, наградите „Бафта“ също се раздадоха, сега предстои най-важната нощ в годината: Оскарите.

91-та церемония по награждаването ще се проведе в Лос Анджелис, в „Долби тиатър“ в неделя, 24 февруари (нощта срещу 25 февруари в България). Номинираните бяха обявени на 22 януари.

По брой на номинациите (10 за всеки) лидери са „Рома“ на мексиканския режисьор Алфонсо Куарон и „Фаворитката“ на гръцкия режисьор Йоргос Лантимос.

И докато авторът на „Рома“ търси отделно помещение за съхранение на статуетките, кореспондентът на Би Би Си, Стивън Макинтош, е подготвил обзор на необичайни факти, свързани с церемонията тази година.

1. Лейди Гага е взела своя псевдоним от любов към групата „Куин“ и песента ѝ „Radio Gaga“.

След повече от 10-годишен път към славата, певицата по същество влиза в схватка с любимата си група. Нейният филм „Роди се звезда“ ще се състезава с биографията на групата, „Бохемска рапсодия“, в номинацията „Най-добър филм“.

2. Махершала Али може да е най-бързо спечелилият поредни Оскари.

Али е главен претендент за „Оскар“ за най-добър актьор в поддържаща роля във филма „Зелена книга“. Преди две години той спечели тази награда за ролята си във филма „Лунна светлина“.

Ако спечели тази година, той ще бъде най-бързо спечелилият „Оскар“ актьор след Том Ханкс, който получава „Оскар“ за „Форест Гъмп“ и „Филаделфия“ съответно през 1993 и 1994 г.

3. Глен Клоуз има най-голям брой номинации за „Оскар“ – 6. Номинации, но не и статуетки.

Може би след няколко дни това ще се промени. Актрисата е номинирана за най-добра женска роля (филмът „Съпругата“).

В кариерата си актрисата има 6 номинации за „Оскар“ и досега нито една спечелена статуетка. Съвсем възможно е това скоро да се промени.

4. В номинациите „Най-добър актьор“ и „Най-добър поддържащ актьор“ четирима от петте номинирани влизат в образа на реално съществуващи хора.

Става дума за Фреди Меркюри, Винсент Ван Гог, Дик Чейни и Джордж Буш.

5. Звездата на филма „Рома“, Ялица Апарисио, никога не се е снимала във филми.

За да снима филма, тя е трябвало да научи мищекски език. Мищеките са древен мезоамерикански народ, населявал мексиканския щат Оахака и щатите на север от него.

6. Миналата година същите артисти, номинирани за “Оскар”, получиха и БАФТА.

Сам Рокуел, Франсис Макдорманд, Алисън Джени и Гари Олдман получиха награди и на двете церемонии.

7. Куриозно съвпадение – актьорът Крисчън Бейл има рожден ден на една и съща дата като героя му Дик Чейни във филма „Вице“.

Тя е 30 януари. В интерес на истината, трябва да отбележим, че Бейл не подкрепя политическия курс на бившия вицепрезидент на САЩ при Джордж Буш- младши. 

 

Песента „кръстница“ на Лейди Гага

Източник: ЕПА/БГНЕС

spot_img

Свързани статии

Последвай ни

27,000Феноветекато
4последователиследвам
1,840абонатиабонирам
spot_img
spot_img

Последни статии