76-те награди „Златен глобус“ бяха открити от водещите Анди Самбърг и Сандра О.
О и Самбърг впечатлиха със сърдечни похвали и шеги – и съвсем малко резки коментари, така обичайни през последните години.
„Бохемска рапсодия“ се оказа най-голямата изненада на Глобусите, като се отличи с две от най-добрите награди – най-добър драматичен филм и най-добър актьор за Рами Малек, който играе фронтмена на „Куин“ Фреди Меркюри в биографията за емблематичната група.
Филмът победи сочения за фаворит „Роди се звезда“, хита „Черната пантера“, „BlacKkKlansman“ и „Ако Бийл Стрийт може да говори.“
В категорията за най-добър актьор Малек триумфира над Брадли Купър („Роди се звезда“), Уилям Дафо („At Eternity’s Gate“), Лукас Хеджис („Boy Erased“) и Джон Дейвид Уошингтън в „BlacKkKlansman“.
Алфонсо Куарон е човекът, спечелил „Златен глобус“ за най-добър режисьор – една от най-престижните награди.
Това е третият „Златен глобус“ в кариерата му и днес той е за неговия дълбоко емоционален, полуавтобиографичен химн за израстването през 1970-те години в Мексико „Рома“.
Режисьорът спечели в състезанието пред Брадли Купър („Роди се звезда“), Питър Фарели („Зелената книга“), Спайк Лий („BlacKkKlansman“) и Адам Маккей („Вице“)
Първият си Глобус Куарон печели през 2014 г. за „Гравитация“.
Киноодата за детството му през 70-те години в Мексико Сити, спечели „Златен глобус“ и за най-добър чуждоезичен филм.
Мексиканският режисьор победи с лентата си „Капернаум“ (Ливан), „Момиче“ (Белгия), “ „Never Look Away“ (Германия) и „Shoplifters“ (Япония).
Първият носител на статуетката стана американския актьор Майкъл Дъглас в категорията „Най-добър актьор в телевизионен сериал, комедия или мюзикъл“.
Дъглас получи наградата за главната си роля в сериала „Методът Комински“. Той разказва за популярен актьор от миналото. Съперници на Дъглас бяха Джим Кери за сериала „Kidding“ и Саша Барън Коен за „Who Is America?“ Майкъл Дъглас многократно е бил удостояван със „Златен глобус“.
Крисчън Бейл пък грабна „Златен глобус“ за най-добър актьор в музикален/комедиен филм за ролята си на бившия вицепрезидент на САЩ Дик Чейни във „Вице“.
Бейл победи Виго Мортенсен („Зелената книга“), Лин-Мануел Миранда за „Мери Попинз“, Робърт Редфорд („The Old Man & The Gun“) и Джон Райли в „Стан и Оли“.
Лентата „Вице“ разказва за американската политика на Дик Чейни, който през 2001-2009 г. е вицепрезидент на САЩ в администрацията на Джордж Буш-младши. В ролята на Чейни Бейл е променен до неузнаваемост, а бившият президент се играе от носителя на „Оскар“ Сам Рокуел. „Вице“ бе номиниран за шест статуетки, включително за сценарий, режисьор и най-добра поддържаща актриса.
Извън предварителните очаквания Глен Клоуз грабна „Златен глобус“ за най-добра женска роля за жена, която отказва да остане в сянката на съпруга си в „Съпругата“, което я катапултира в спора за „Оскар“.
Британската актриса Оливия Колман спечели втория си „Златен глобус“, като най-добрата актриса в комедия за нейното висококачествено преввъплъщение като кралица Ана в лентата на Йоргос Лантимос „Фаворитката“.
44-годишната актриса победи Емили Блънт („Мери Попинз“), Елси Фишър („Eighth Grade“), Чарлиз Терон („Тули“) и Констанс Ву („Луди богати азиатци“).
„Зелена книгата“ – историята на черен класически пианист през 60-те години на Америка, който наема италиано-американски бодигард като шофьор на обиколка из расово разделения Юг – спечели „Златен глобус“ за най-добър музикален /комедиен филм.
„Американците“ спечели награда в категорията „Най-добър драматичен сериал“. Сериалът „Американците“ разказва историята на сътрудник от КГБ, който под прикритието на американец живее в САЩ.
Американската актриса Реджина Кинг спечели „Златен глобус“ за най-добра поддържаща актриса за ролята й на майка в романтичната драма на Бари Дженкинс „Ако Бийл Стрийт можеше да говори.
Махершала Али пък спечели награда за най-добър поддържащ актьор за „Зелената книга“, предаде ТАСС.
Съперници на актьора в тази категория бяха Тимъти Шаламе („Красиво момче“), Адам Драйвър („BlacKkKlansman“), Ричард Грант („Можеш ли да ми простиш?“) и Сам Рокуел („Вице“).
Наградата, присъждана ежегодно от Асоциацията на чуждестранните журналисти, акредитирани в Холивуд, е на второ място след Оскар в САЩ. Тя обхваща повече от две дузини категории в сферата на киното и телевизията. Особеността на номинациите за „Най-добър филм“, „Най-добър актьор“ и „Най-добра актриса“ е, че те са разделени на драматични и комедийно-музикални жанрове. Това правило е в сила от 1951 г., припомни ТАСС.
Статуетката, с която се награждават победителите, е миниатюрен цинков глобус, с позлатено покритие и обвит с кинолента, монтиран на колона от мрамор.
Източник: ЕПА/БГНЕС