7.9 C
Пазарджик
сряда, 13 ноември, 2024

Митове и факти за наргилето

Наргилето е устройство, използвано за пушене на тютюн, билки, плодове и други вещества,

Това разяснява РЗИ за широко разпространената мода най-вече сред тийнейджърите.

Димът се образува чрез непрякото им нагряване с въглени, след което се охлажда и филтрира, преминавайки през вода. Широко разпространена е употребата му в арабския свят. Други наименования на наргилето са водна лула, шиша хоха, гоза или хабъл-бабъл.

Ароматът на наргилето, възможностите да се пуши групово и широко разпространеното мнение, че то е по-безвредно от цигарите, го правят привлекателно за деца и подрастващи.

Редица изследвания категорично доказват, че твърденията за безопасността на наргилетата са напълно погрешни, подвеждащи и опасни.

МИТОВЕ

– Димът от наргилето е филтриран и следователно е по-безвреден
– Билковото наргиле е по-безвредно от обикновено наргиле
– Тютюнът за наргиле съдържа плодове, така че е по-безвреден от обикновения тютюн
– Пушенето на наргиле е безвредно, за разлика от пушенето на цигари

ФАКТИ

– Въпреки, че димът от наргилето преминава през воден филтър, не е пречистен – съдържа канцерогени и други вещества, които могат да увредят белите дробове!
– Също като пушенето на „билкови“ цигари, употребата на билково наргиле излага пушача на катран и канцерогени!
– Тютюнът за наргиле, често се накисва в меласа или мед и се смесва с плодове, но съдържа токсични вещества, канцерогени и никотин!
– Генерирането на дима при наргилето и обикновените цигари се получава по различен начин – дим от изгарянето на тютюна при цигарите и дим от нагряването на сместа, съчетана с дима от тлеещите въглени в чашката. Крайният продукт и в двата случая е един и същ – съдържа вредни вещества!

С пушенето на наргиле се поемат катрани, канцерогени, въглероден монооксид, никотин, тежки метали.

Обикновено пушенето на наргиле продължава от 20, 40 до 80 минути. При едночасова употреба, пушачът на наргиле вдишва 36 пъти повече катрани, 15 пъти повече въглероден монооксид и 70% повече никотин, отколкото при изпушването на една цигара.

При пушенето на билки се вдишва димът от непълното изгаряне на въглените, нагряващи сместа за пушене, който съдържа достатъчно вредни канцерогенни вещества. Той също съдържа въглероден монооксид и катрани. Постъпвайки с тютюневия дим в белите дробове, въглеродният моноксид прониква в кръвта където се свързва с хемоглобина, намиращ се в червените кръвни клетки – еритроцитите.

Основната функция на хемоглобина е да поема кислорода, постъпващ при дишането в белите дробове, и да го транспортира до всички органи на тялото.

Кислородът, свързвайки се с хемоглобина, образува нетрайно съединение оксихемоглобин, което се разпада в тъканите. Кислородът се използва от клетката, а освободеният хемоглобин отново преминава в кръвния поток.

Въглеродният монооксид притежава още по-голям афинитет към хемоглобина отколкото кислорода и затова образува с него много по-устойчиво съединение – карбоксихемоглобин, което се разпада по-трудно в сравнение с оксихемоглобина.
Еритроцитите, които съдържат карбоксихемоглобин, престават да изпълняват функцията си на преносител на кислород. В резултат тъканите на организма не получават достатъчно кислород, настъпва кислороден глад, и това влошава работата на сърцето, белите дробове, черния дроб и други органи.

Редовната употреба на наргиле може да доведе до различни болести – сърдечносъдови заболявания, рак, при групова употреба може да се предадат различни заразни заболявания /туберкулоза, херпес, респираторни заболявания и др./. Особено рисково е ако се употребява един и същи мунщук от повече лица. В самото устройство се създават условия за развитието на различни микроорганизми, стафилококи и гъбички.

Понякога в предлаганото съдържание на наргилето могат да бъдат добавени различни видове наркотични вещества, т.нар. „дизайнерски дроги“ или марихуана.

Важно!

Няма безвредна употреба на тютюн!

Данни на СЗО показват, че 400 000 000 души по света употребяват т.нар. бездимен тютюн.
При употребата му се абсорбира никотин в количество, колкото и при пушене, но по-бавно. Той също създава зависимост!
Хората употребяващи системно тютюн и/или тютюневи изделия рано или късно, развиват различни заболявания в резултат на тази употреба!

spot_img

Свързани статии

Последвай ни

27,000Феноветекато
4последователиследвам
1,840абонатиабонирам
spot_img
spot_img

Последни статии