Витамините са важни за доброто зрение
Недостигът на определени витамини може да увеличи риска от някои очни заболявания, като катаракта, глаукома и свързана с възрастта макулна дегенерация. Изследванията показват, че някои витаминни и минерали могат да помогнат за предпазване или забавяне на развитието на тези заболявания.
Витамин А и бета-каротин – Витамин А е от съществено значение за доброто зрение. Той е съставна част на белтъка родопсин, който позволява на окото да вижда при слаба светлина. Според Американската академия по офталмология недостигът на витамин А може да доведе до нощна слепота.
Бета-каротинът в храната е основният източник на витамин А. Бета-каротинът е вид растителен пигмент, каротеноид, който се съдържа в много цветни плодове и зеленчуци. Когато човек консумира каротеноиди, организмът му превръща пигментите във витамин А.
Храни, богати на витамин А включват сладки картофи, моркови, червен пипер, тиква.
Витамин Е – Алфа-токоферолът е форма на витамин Е, която има особено мощни антиоксидантни свойства. Антиоксидантите помагат в борбата със свободните радикали, които увреждат тъканите в тялото. Понякога свободните радикали могат да увредят протеините в окото. Това увреждане може да доведе до появата на мътни участъци – катаракта – върху лещата на окото.
Храните с високо съдържание на витамин Е включват бадеми, слънчогледови семки, фъстъци, шафраново масло, масло от соя, царевица и пшеничен зародиш, аспержи.
Витамин С – Витамин С играе важна роля в самото око, като предпазва от увреждане от ултравиолетовите лъчи. Въпреки че концентрацията на витамин С в очите намалява с възрастта, диетата и хранителните добавки могат да противодействат на това.
Следните храни съдържат високи нива на витамин С: портокали и портокалов сок, броколи, брюкселско зеле, къпини, сок от грейпфрут, информира Bulgaria On Air.