-1.3 C
Пазарджик
събота, 8 февруари, 2025

КЗП изтегля от пазара опасни детски велосипеди

spot_img

В протоколите от изпитване на стоките са установени множество нарушения на стандарта за безопасност

Комисията за защита на потребителите съобщава, че изтегля от пазара опасни детски велосипеди. В рамките на проект „CASP 2024“ на Европейската комисия за координирани надзорни дейности в акредитирана лаборатория в Германия са тествани три модела детски велосипеди – Drag Kid Fit Rush 18, Passati Guardian 16” и Sprint Caspar 16” 1SP, произвеждани и разпространявани на територията на България.

В протоколите от изпитване на стоките са установени множество нарушения на стандарта за безопасност БДС EN ISO 8098:2023 за детски велосипеди, които включват: наличие на остри ръбове, липса на ясни инструкции за спирачките и излишно висока сила на спирачния механизъм, недобре закрепени ръкохватки и крайни предпазители, частична защита на веригата/ремъка, липсва наотразители, маркировка, точни и ясни инструкции за употреба и сглобяване и други.

Предвид установените несъответствия, велосипедите съдържат риск от нараняване на малки деца.

Във връзка с установените несъответствия, председателят на КЗП Мария Филипова издаде заповеди за незабавното изтегляне на изпитаните модели велосипеди от всички търговски обекти в страната.

Допълнително са уведомени и Агенция „Митници“ и европейската система за предупреждения за опасни продукти Safety Gate RAPEX.

Комисията приканва всички родители да не използват закупените велосипеди, ако притежават модели от изброените марки, и при възможност да се свържат с продавачите за допълнителни инструкции и информация.

Източник: БНТ

spot_img
Елена Ламбрева
Елена Ламбрева
Елена Ламбрева става част от екипа на Телемедиа през 2013 година. Занимава се с журналистика повече от 10 години.

Свързани статии

Последвай ни

27,000Феноветекато
4последователиследвам
1,840абонатиабонирам
spot_img

Последни статии