На 14 март ще може да се наблюдава първото от двете лунни затъмнения за 2025 г.
Това каза Пенчо Маркишки, физик в Института по астрономия с НАО, БАН и в катедра „Астрономия“ на Физическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Маркишки е автор на изданието „Гид на любителя астроном“ на катедра „Астрономия“ на Физическия факултет на СУ, което бе представено на 6 март и вече е свободно достъпно онлайн. В него авторът посочва, че през 2025 г. ще се случат общо четири затъмнения.
„Две от тях ще бъдат пълни лунни – на 14 март и на 7 септември, а останалите две ще са частични слънчеви – на 29 март и 21 септември. От България ще можем да наблюдаваме навлизането на Луната в земната полусянка на 14 март сутринта – до лунния залез. Най-интересното явление за нас ще бъде пълното лунно затъмнение на 7 септември вечерта, по-голямата част от което ще можем да проследим след изгрева на Луната“, пише в изданието.
Навлизането на Луната в земната полусянка на 14 март ще започне в 05:57 ч., но явлението ще може да се проследи само до залеза на Луната в 06:44 ч. за София, разказа Маркишки Той обърна внимание, че в началото на затъмнението от полусянката дискът на пълната Луна не изглежда по-различно от обичайния вид, в който го познаваме, т.е. този най-ранен етап от явлението не е атрактивен за наблюдение.
Цялото затъмнение ще продължи 6 часа и 3 минути, а само пълната фаза – 1 час и 6 минути, уточни той.
Две седмици след лунното затъмнение на 14 март ще настъпи и първото за годината слънчево затъмнение, но то няма да е видимо от българска територия. Затъмнението ще бъде частично и ще се наблюдава от североизточната част на Северна Америка, о-в Гренландия, северната част на Атлантически океан, Северозападна Африка, по-голямата част от Европа и Западна Азия. В Южна Европа зоната на видимост на затъмнението ще достигне до Централна Италия, Хърватия, Северна Сърбия и Северозападна Румъния.
Източник: БНТ