Преди няколко дни Белгия и Великобритания се присъединиха към списъка със страни, които забраняват използването на TikTok в държавната администрация. Опасенията около сигурността и изтичането на данни през приложението нарастват, поради което на чиновниците ще им бъде забранено най-малко за шест месеца да го ползват, се казва в публикация на уебсайта на правителството.
Институциите на Европейския съюз, Съединените щати, Дания и Канада също наскоро издадоха заповеди, забраняващи използването на TikTok. Експерти се опасяват, че през приложението може да изтече „чувствителна информация“ в посока Китай.
Платформата за споделяне на видеа, която е собственост на китайската компания Bytedance, отдавна твърди, че не източва данни на потребителите съвместно с китайското правителство.
Но много страни остават предпазливи по отношение на платформата и нейните връзки с Китай. Западните технологични компании, включително Airbnb, Yahoo и LinkedIn, също напускат Китай или намаляват дейността си там поради строгия закон за поверителност, който определя как компаниите могат да събират и съхраняват данни.
Euronews изготви списък на държавите и регионите, които вече са въвели частични или пълни забрани на приложението.
Европейският парламент, Европейската комисия и Съветът на ЕС – трите висши органа на ЕС – наложиха забрани за TikTok на устройствата на служителите си, позовавайки се на опасения за киберсигурността.
Забраната на Европейския парламент, обявена във вторник, влиза в сила на 20 март. Тя също „настоятелно препоръчва“ на членовете на парламента и служителите да премахнат приложението и от личните си устройства.