Безпилотните автомобили може би изглеждат фантастини в момента, но в следващите години ще ги срещаме и дори използваме ежедневно. Означава ли това краят на шофьорските книжки и промяната на правилата за движение по пътищата?
В някои от европейските градове вече функционират такива автомобили. В Лондон тестово доставят храна с тях, в Париж и Хелзинки безпилотни автобуси превозват пътници по улиците, а в Колорадо камион превозва бира по магистарлата на разстояние от 200 км.
На този етап разработката на безпилотни автомобили среща големия въпрос: ще бъдат ли в безопасност останалите участници в движението – пешеходци, колоездачи и автомобилите, управлявани от човек.
Друго предизвикателство пред инженерите са метеорологичните условия, които пречат на определени сензори и автомобилът спира да функционира нормално.
Безпилотните автомобили също ще трябва да се научат да нарушават правилата за движение, когато има извънредна ситуация и трябва да се даде път на линейка, пожарна, полиция.
До този момент има произведени хиляди автомобили от този тип, но производителите очакват броя им да достидне 10 млн. До 2013 г.
Запазване на шофьорската книжка
Хората все още ще имат нужда от шофьорска книжка, за да бъдат готови да поемат контрола, а проблеми като разсеяност и употреба на алкохол ще останат.
Верояно няма да имаме нужда от предпазни колани, тъй като автономните автомобили драстично ще намалят катастрофите, но все пак техниката никога не е перфектна.
Какъв ще бъде изходът от ситуация, в която „умните“ автомобили трябва да вземат адекватно решение и да запазят живота на пътниците, както и този на пресичащите пешеходци? Предстои да разберем.