На Луната има повече вода, отколкото сме мислили, че има и тя е дълбоко под лунната повърхност. Ново изследване показва, че водата е широко разпространена извън полюсите, където и до сега беше известно, че съществува, макар че учените нямат точна представа за нейните количества.
Този факт има важни последствия за бъдещи мисии до Луната. Учените са анализирали парчета от лунна скала, която съдържа малки и много втвърдени водни капки. Тези капки са се образували, когато магмата е изригнала от вътрешността на Луната. При самото изригване, магмата е била размесена с вода, което обяснява образуването на подобен вид вдлъбнатини по скалата.
Учените са изследвали и данните, събрани от индийски лунен спътник, който изследвал образуването на тези втвърдени капки. Резултатите, които са публикувани в Nature Geoscience, показват, че има големи залежи на вода по цялата територия на Луната.
В продължение на години учените смятаха, че Луната е напълно „суха“. И така – до 2008 г., когато откриват вложените в скалата водни капчици. Парчетата от скала, които са били изследвани, са донесени през 1970 г. при завръщането на мисията Аполо на Земята.
Оттогава са открити още доказателства. Все още има неяснота по въпроса колко вода има на Луната. Съвременно изследване се опитва да даде отговор на този въпрос, като използва сателитни данни, събрани от инструмента на лунната минерална карта на спътника Chandrayaan-1.
„Фактът, че откриваме тези стъклени елементи ни говори, че в момента на изригране на магмата, във вътрешността на Луната е имало големи количества вода“ – споделя Антъни Колапрет от НАСА.
Изследването не показва колко точно вода има, но маркира къде се намират богатите на вода запаси. Тази информация полезна, защото ако човекът се върне на Луната отново, той би могъл да изкопае вода от повърхността на Луната, вместо да носи от Земята.
А сега е известно къде точно се намира този ценен ресурс.